TÜGVA’dan ortaokul öğrencilerine umre vaatli kitap okuma yarışması

İzmir’in Bornova İlçesinde bulunan Muharrem Candaş Ortaokuluna gelen ve kendilerini Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yetkilisi olarak tanıtan kişiler, ders saatleri sırasında okul yönetiminin izniyle sınıflara girerek öğrencilere TÜGVA’nın 28 Nisan 2024 tarihinde yapılacak olan “Türkiye’nin Kitap Kurtları Yarışıyor” isimli kitap okuma yarışmasının tanıtımını yaptı. Yetkililer, öğrencilere yarışma sonunda birinci olana umre ziyareti vaadetti.

Konuyla ilgili Anka Haber Ajansı’ndan Kerim Uğur’a konuşan Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı şunları söyledi:

Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı

“BU TÜR KURULUŞLAR OKULLARIMIZDA CİRİT ATIYORLAR”

Tabii ki bakanımız kendisi itiraf etti, biz cemaatlerle, 10’un üzerinde cemaatle protokol yaptık’ dedi. Bundan cesaret alan bu tür kuruluşlar da okullarımızda devamlı cirit atıyorlar. Eğitimci olarak biz diyoruz ki ‘kesinlikle buna izin vermeyeceğiz.’ Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Laik eğitimin bilimsel eğitimin örselenmesini kesinlikle reddediyoruz ve buna karşı mücadelemizi devam ettireceğiz.”

“KİTAPLAR BİLİMSELLİKTEN UZAK VE TAMAMEN MANEVİYATA DAYALI”

Öte yandan yarışmada okutulacak kitapların içeriğini de eleştiren Cangı, şunları söyledi:

“Okuma yarışmasında bahsi geçen kitaplar tamamen maneviyata dayalı bilimsellikten uzak. Soyut kavramı bilmeyen çocuklar üzerinde algı yaratmak ve kendi lehleri açısından ileriye dönük bir kişilik oluşmasını sağlamak amacıyla okutulan kitaplar bunlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx