‘Solcuları yemleme aracı’… CIA bu törenin neresinde… Emmy gerçekleri

Dünyadaki televizyon yapımlarını ödüllerinden Uluslararası Emmy Ödülleri, En İyi Telenovela dalında Türk dizisi “Yargı”yı ödüllendirdi. 2019 yılında da Haluk Bilginer, En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Emmy Ödülleri’nin bir parçası olan Uluslararası Emmy Ödülleri 1974 yılından bu yana dağıtılıyor.

BuAna ödül Emmy ise 1949 yılından beri Amerikan televizyon yapımlarını ödüllendiriyor.

İLK KEZ ERTELENDİ

Bu yıl yapılması planlanan 75. Emmy Ödülleri’nin Hollywood’daki senarist ve oyuncu grevleri nedeniyle 2024’e ertelenmesi dışında ödüller, 1949’dan beri kesintisiz düzenlendi.

Televizyonun en iyileri ödüllendiriliyor ödüllendirmesine de nedir bu Emmy Ödülleri? CIA, bu törenin neresinde?

“SINIRSIZ ÖVGÜ”

Odatv İmtiyaz Sahibi ve gazeteci-yazar Soner Yalçın, “Yargı” dizisiyle tekrar gündeme gelen ödül törenini 2019 yılındaki “Haluk Bilginer’in aldığı ödülde bunları hiç mi sorgulamayacağız” başlıklı köşe yazısında Emmy’yi masaya yatırmıştı.

Yalçın’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Nedir bu Emmy Ödülü?

Sonuçta ABD’nin verdiği televizyon eğlence ödülü! (Müzik için ‘Grammy’, film için ‘Oscar’ ve bizde pek bilinmez tiyatro için ‘Tony’ ödülü verilir…)

Emmy önce yereldi. 1949 yılından beri veriliyor. Ki…

Seneye dikkatinizi çekerim; Soğuk Savaş döneminin başlamasıyla CIA’nın kültür endüstrisini ‘savaş aracı’ olarak kullanmaya başladığı dönem. İlk hedefleri sola sempati duyan Amerikalıların bilincini bulandırmaktı. Öyle ki… ‘Emmy’ için ilk düşünülen isim ‘Ike’ idi. II. Dünya Savaşı’nda ABD’nin kahraman generali ve gelecekteki ABD Başkanı Eisenhower’ın popüler lakabı…

CIA kültür endüstirisi çalışmalarında ‘sol makyajı’ mutlak kullanır! Örneğin katı kuraldır; ‘Emmy heykelciği her zaman sola dönük görünmelidir!’

Diziden spora, belgeselden çocuk programlarına kadar yılın çeşitli dönemlerinde ‘bin kategoride’ Emmy Ödülü dağıtılır. Örneğin, 1973’den beri verilen Uluslararası Emmy Ödülleri’nin 20 program kategorisi var. Bu ödül ‘yarışına’ ABD dışındaki herhangi yerel ya da bölgesel televizyon kanalı, yapımcı, yönetmen, yazar katılabilir.

60’tan fazla ülkeden ve 500’den fazla şirketten üyesi olan küresel yayın organizasyonu (dünyanın en büyük prodüksiyon, dağıtım ve yayın şirketlerini temsil eden) Uluslararası Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi (IATAS), ödülü üyelerinin oylarıyla belirler.

Haluk Bilginer’in ödül aldığı dizinin yapımcısı da IATAS üyesi…

Demek istediğim şu:

IATAS / ABD’nin ödül kriteri nedir? Ne pazarlanıyor? Bunun dünyaya dayatılan kapitalist kültür endüstrisi ile ne ilgisi var?”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx