Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı ‘harekat’ açıklamaları

Rusya, Donetsk bölgesinin beş noktasında Ukrayna güçlerinin harekatını engellediklerini, yüzlerce Ukrayna askerini öldürdüklerini iddia etti. Ukrayna ise Rusya’yı ‘yalanlar yaymak’ ile suçladı.

Reuters’ın aktardığına göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusunun 4 Haziran Pazar sabahı altı mekanize ve iki tank taburunun Donetsk’in güneyinde saldırı düzenlediğini ileri sürdü. Bakanlığın Telegram kanalında yayınlanan açıklamada, “Düşman, 4 Haziran sabahı Güney Donetsk yönündeki cephenin beş noktasında geniş çaplı bir harekat başlattı. Düşmanın amacı cephenin en savunmasız olduğumuzu düşündükleri bölgesindeki savunmamızı aşmaktı” ifadelerini kullandı. Açıklamayla birlikte bir video da paylaşan Savunma Bakanlığı, Rus güçlerinin 250 Ukrayna askerini öldürdüğünü, 16 tankı, üç piyade savaş aracını ve 21 zırhlı savaş aracını imha ettiğini iddia etti.

UKRAYNA: RUSYA YANLIŞ BİLGİ YAYIYOR

Rusya Savunma Bakanlığı, “Düşman, görevinde başarılı olamadı” açıklamasında bulunurken, Reuters bakanlığın paylaştığı bilgiyi teyit edemediklerini bildirdi. Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Syrskyi ise bugün bir açıklama yaparak Ukrayna güçlerinin Donetsk’in kuzeyindeki Bahmut’ta ‘ilerlemeye’ devam ettiğini ileri sürdü.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’ndan paylaşılan günlük raporda, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde sadece 29 çatışma yaşandığı bilgisi paylaşılırken, Ukrayna Stratejik İletişim Merkezi, Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına atıfta bulunmadan yaptığı açıklamada, ‘Rusya’nın kanıt sunmadan yalanlar yaymaya çalıştığını’ iddia etti. Merkez, “Rus propagandacılar, Ukraynalıların moralini bozmak ve (kendi halkları da dahil) halkı yanlış yönlendirmek için karşı saldırı, saldırının istikameti ve Ukrayna ordusunun kayıpları hakkında yanlış bilgi yayacaktır” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’nın ‘geniş çaplı harekat başlattığına’ ilişkin açıklaması, Ukrayna’nın 2023 ilkbahar-yaz aylarında karşı saldırı başlatmasının beklendiği günlerde geldi.

DESTEKÇİLERİ NAVALNİ’NİN DOĞUM GÜNÜNÜ KUTLADI: 109 GÖZALTI

Öte yandan, Rusya polisi, tutuklu Rus muhalif Aleksey Navani’nin 47’nci doğum gününü kutlamak üzere 4 Haziran Pazar günü sokağa çıkan 109 göstericiyi gözaltına aldı. OVD-Info isimli grup, dün yerel saatle 23 şehirde 109 kişinin gözaltında olduğunu duyurdu.

Başkent Moskova ve St. Petersburg’dan basına yansıyan görüntülerde de polisin göstericileri gözaltına aldığı görülüyordu. Moskova’da “Navalni’ye özgürlük” yazılı bir döviz taşıyan bir gösterici de gözaltına alnırken, St. Petersburg’da basına konuşan bir kişi, “Ben savaşa karşıyım, beni bu yüzden yanımdaki küçük bir çocukla birlikte gözaltına aldılar” dedi.

Ağustos 2020’de zehirlenip Almanya’da tedavi olup ölümden dönen Navalni, ülkesine döner dönmez gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Navalni, askeri teçhizat sınıfındaki sinir gazı Noviçok ile zehirlenmiş ve 5 ay boyunca Almanya’da tedavi görmüştü. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir