Rasmussen: NATO üyesi ülkeler Ukrayna’ya asker gönderebilir

NATO’nun eski genel sekreteri Anders Rasmussen, NATO’nun Vilnius’taki zirvesinde ABD’nin de aralarında bulunduğu üye ülkelerin Kiev’e somut güvenlik garantileri vermemesi halinde bir grup NATO ülkesinin Ukrayna’ya asker göndermeye istekli olabileceğini söyledi.

SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ

ABD’nin NATO Büyükelçisi Julianne Smith, “Ukrayna’nın NATO ile ilişkilerinde ilerlediğinin sinyalini vermek için bir dizi seçeneği değerlendiriyoruz” dedi.

Rasmussen, “NATO, Ukrayna için net bir yol üzerinde anlaşamazsa, bazı ülkelerin bireysel olarak harekete geçme olasılığı açık. Polonya’nın Ukrayna’ya somut yardım sağlamakla çok meşgul olduğunu biliyoruz . Ve Polonya’nın bu bağlamda ulusal bazda daha da güçlü bir şekilde angaje olması ve belki de karada birlik olasılığı da dahil olmak üzere Baltık ülkeleri tarafından takip edilmesi olasılığını göz ardı etmem.

“Ukrayna Vilnius’ta hiçbir şey alamazsa, Polonyalıların içeri girmeyi ve gönüllülerden oluşan bir koalisyon kurmayı ciddi olarak düşüneceklerini düşünüyorum. Polonya’nın duygularını hafife almamalıyız, Polonyalılar, Batı Avrupa’nın onların gerçek Rus zihniyetine karşı uyarılarını çok uzun süre dinlemediğini düşünüyor.”

Ukrayna’nın böyle bir askeri yardım istemesinin tamamen yasal olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx