Flaş Gelişme… Sinan Ateş Cinayeti MHP’ye Uzandı

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetinde MHP’li Olcay Kılavuz’un isminin “cinayete yardım” suçlamasıyla “şüpheli” olarak dosyaya girdiği ortaya çıktı. T24’te Osiuman Arnanca’nın haberine göre dosyaya giren yeni delilleri gören yeni Başsavcıvekili ise soruşturmayı bırakmak istedi ancak kabul edilmeyince apartman topar izne çıktı.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in 30Aralık 2022’de Ankara Çukurambar’da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin soruşturmada iki kritik teni gelişme yaşandı.

Cinayetin ardından tetikçiyi Ankara’dan çıkardığı öne sürülen Tolgahan Demirbaş’ın yakalandığı polis baskını sırasında yanında olduğu ortaya çıkan eski MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz “şüpheli” olarak dosyaya girdi.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre Kılavuz, 14 Mayıs seçimlerinden önce “cinayete yardım” iddiasıyla şüpheli olarak kaydedildi. Ancak Kılavuz’un dosyası, o tarihte milletvekili olması nedeniyle ana dosyadan ayrılarak parlamenter büroya gönderildi. Seçimde yeniden milletvekili olamayan Kılavuz’un vekilliğinin sona ermesi nedeniyle yeniden ana dosyaya eklenmesi bekleniyor.

BAŞSAVCIVEKİLİ DELİLLERİ GÖRÜNCE ÇEKİLMEK İSTEDİ

Dosyada yeni bir “başsavcıvekili” krizi yaşandığı da iddia edildi. Buna göre soruşturmayı adli tatil başlangıcında devralan ve MHP’ye yakınlığıyla bilinen Başsavcıvekili Ahmet Altun, delil durumunu gördükten sonra dosyadan çekilmek istedi. Ankara Başsavcısı Ahmet Akça bu talebi kabul etmeyince Altun’un apar topar izne ayrıldı. Dosyaya çok önemli delillerin girdiği, Altun’un dosyada imzasının olmasını istemediği ileri sürüldü.

NE OLMUŞTU?

Sinan Ateş, 30 Aralık Cuma günü Ankara’nın en merkezi yerlerinden Çukurambar’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Soruşturma aşamasında Ateş’i öldüren tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkardığı öne sürülen Eski Ülkü Ocakları genel merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un zaman zaman kullandığı bir evde gözaltına alındığı, bu sırada evde olan Kılavuz ile polisler arasında kriz yaşandığı ortaya çıkmıştı. Üçüncü kez gözaltına alınması sonrasında Demirbaş tutuklanırken, Olcay Kılavuz hakkında işlem yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmuştu. Bu arada MHP de Kılavuz’u 14 Mayıs seçimlerinde Mersin 4. sıradan aday göstermiş, Kılavuz’un seçilemeyecek sıraya konulması ise dikkat çekmişti. Kılavuz, seçim sonucunda TBMM’ye girememişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx