Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İlham Aliyev, Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı’nın temelini attı

Recep TayyipErdoğan bugün kardeş ülke Azerbaycan’a hareket etti.

Nahçıvan’da resmi törenle karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlham Aliyev ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından iki lider, Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı için temel atma törenine katıldı.

İki lider aynı anda butona basarak çalışmaları başlatırken, hemen ardından bir basın toplantısı gerçekleşti.

“Ortaklığımız daha da derinleşecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğalgaz hattı için, ” ile enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır” cümlelerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geri kalan konuşmasından satır başları;

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk ziyaretimi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte haziran ayında Bakü’ye gerçekleştirmiştim. Bu defa sizlerle Türkiye’yi Türk dünyasına bağlıyan Nahçıvan’da birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. 2008 yılındaki son ziyaretimden bu yana Nahçıvan’ın kaydettiği gelişmeyi gururla müşahede ettim.Nahçıvan’ın bugün geldiği noktada büyük payı olan Azerbaycan’ın Umum Milli Lideri Haydar Aliyevi doğumunun 100. yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Lideri İlham Aliyev

“Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizin müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır”

Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır. Tek millet iki devlet şiarı çerçevesinde ilişkilerimizi ve iş birliklerimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşimle imzaladığımız Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizin müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır. Nahçıvan tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle Azerbaycan ile ilişkilerimizde özel bir yere sahiptir. Nahçıvan bugün de ekonomi, ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisi ile birlikte bu potansiyeli tam manası ile hayata geçirme imkanına kavuşacağız.

“Enerji alanındaki ortaklığımız derinlecek”

Hazar geçişli uluslararası doğu-batı orta koridorun önemi koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Azerbaycan ile enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx