Arap ülkesinde Türk şirketine skandal tehdit! İş yapamaz hale gelip dev projeden çekildiler

Irak’ta 2014 yılından beri planlanan Nasiriye Olimpik Stadyumu projesi, yaşanan skandal tehditler ve aşiret baskıları nedeniyle yarım kaldı. Ekim 2023’te Fransız şirketinden devralan Türk Urcu Grup, aşiret tehditleri sebebiyle projeden çekilmek zorunda kaldı.

Irak Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan 40 milyon dolarlık anlaşma kapsamında, Nasiriye kentinde 2 yılda tamamlanması planlanan olimpik stadyumun inşaatı durduruldu.

Projede yer alan Türk şirketi, stadın etrafındaki aşiret tehditleri nedeniyle çalışmalara devam edemedi. Aşiretler, şirketin çalışmaya devam etmesi karşılığında çocuklarına iş imkânı sağlamasını istedi, ancak bu talep kabul edilmedi. Stadın inşaatını yapan Türk şirketi, aşiret baskılarına dayanamayarak projeden çekildi.

Daha önce Fransız şirketi tarafından başlatılan projenin gecikmesi ve tamamlanamaması nedeniyle Ekim 2023’te Türk Urcu Grup’a devredildiği belirtildi.

Urcu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Urcu, 40 milyon dolarlık yatırımla Nasiriye kentinde 30 bin koltuk kapasiteli, içinde 75 odalı otel ve antrenman sahalarının bulunduğu olimpik bir stadyum yapacaklarını açıklamıştı. Ancak aşiret tehditleri ve baskılar sonucunda Türk şirketi, projeden çekilmek zorunda kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx