Ankara’da yerel seçim kulisleri: Melih Gökçek yine sahnede, o isme engel olmak istiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görevden el çektirdiği eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek yerel seçimler öncesi yeniden sahneye çıktı. Gökçek’in ABB Başkan adaylığı için adı geçen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’un adaylığını engellemeye ve Yenimahalle’den aday gösterilmesini sağlamaya çalıştığı iddia ediliyor. 

Cumhuriyet’ten Aytunç Ürkmez’in haberine göre; AKP’de yerel seçimlere yönelik kulisler hızlandı. Seçimler yaklaştıkça eski defterler ve hesaplar da açılmaya başlandı. Erdoğan’ın son dönemini tamamlamasına izin vermeden görevinden ayrılmasını sağladığı eski ABB Başkanı Gökçek yeniden siyaset sahnesine çıkmış durumda. Kulislere yansıyan bilgilere göre Gökçek, rekabet içinde olduğu bilinen Altınok’un ABB’ye adaylığını istemiyor.

Bu amaçla kulisler yürüten Gökçek’in Altınok’un büyükşehire değil, Yenimahalle Belediye Başkanlığı’na aday gösterilmesini sağlamaya çalıştığı belirtiliyor. Ancak son üç dönemdir AKP, Yenimahalle’yi CHP’li Fethi Yaşar’dan alamadı. Son yerel seçimlerde üç dönem Altındağ Belediye Başkanlığı yapan Veysel Tiryaki, büyük bir iddiayla Yenimahalle Belediye Başkanlığı için aday gösterilse de CHP’li Yaşar karşısında giden kurtulamadı. Şimdi Altınok’un Yenimahalle’ye aday gösterilmek istenmesinin yine yenilgiyle sonuçlanacağının çok büyük olasılık olduğu, Gökçek’in de bunu sağlamaya çalıştığı iddia ediliyor.

Ayrıca Keçiören Belediye Başkanlığı için de eski başkanlardan Mustafa Ak’ın adı geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx