YÖK vakıf üniversitelerine yönelik soruşturmasını tamamladı, isim vermedi

ANKARA – Yükseköğretim Konseyi (YÖK), kimi vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenlerin yaşadığı fiyat ve işten çıkarılma probleminin akabinde harekete geçti ve ismi açıklanmayan 9 vakıf üniversitesi hakkında nisan ayında soruşturma başlattı.

Yürütülen incelemenin tamamlandığını ve kimi vakıf üniversitelerinin çalışanlarına devlette çalışanlarla eş kıymet fiyat vermediğinin tespit edildiğini belirten YÖK, “İnceleme raporlarında yer alan tespitlerde; ‘bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının Kanun’da açık düzenleme olmasına rağmen misyon yapan öğretim elemanlarına ödenen fiyatlarda Devlet üniversitelerindeki fiyat artışının gözetilmediği ya da fiyat artışının mukavele tarihleri mazeret edilerek ilgili devirlerde yapılmadığı’ anlaşılmıştır. Kelam konusu tespitler çerçevesinde Heyetimizin yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli süreçler yapılmaktadır” açıklamasını yaptı.

YÖK soruşturma sürecinde olduğu üzere bu üniversitelerin hangi üniversiteler olduğunu ve hangilerine süreç uygulandığını ise açıklamadı.

YÖK tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI: Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına ödenen fiyatlara ait tereddütleri gidermek gayesiyle aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür: Bilindiği üzere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 8. hususuna 7243 sayılı Kanun’un 11. unsuruyla “Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına nazaran Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen fiyat fiyatından az fiyat verilemez. Bu fıkra kapsamında Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal fiyatın hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ait kararların uygulandığı takıma bağlı ödemeler dikkate alınır.” kararı eklenmiş olup kelam konusu karar Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlandığı 17.04.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

DOKUZ VAKIF ÜNİVERSİTESİNE İNCELEME: Bu süreçte vakıf yükseköğretim kurumlarında misyon alan akademisyenler tarafından fiyat ödemelerine ait Başkanlığımıza gelen şikâyet dilekçeleri acilen değerlendirmeye alınmış olup husus hakkında 09.02.2022 tarihli Yükseköğretim Yürütme Konseyinde; “vakıf yükseköğretim kurumlarına öğretim elemanlarına fiyatlarının vaktinde ve mevzuata uygun olarak ödenmesi konusunda gerekli dikkat ve itinanın gösterilmesi konusunun hatırlatılmasına” karar verilmiştir. İlgili karar vakıf yükseköğretim kurumlarına 02.03.2022 tarih ve 14390 sayılı yazımız ile bildirim edilmiştir. Başka taraftan basına yansıyan kimi vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikâyetler ile birlikte akademik işçilerden fiyatlarının mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına artırımların yansıtılmadığı konularında yapılan şikâyetler üzerine 03.03.2022 tarihli ve 05.04.2022 tarihli yazılarımızla toplam dokuz vakıf yükseköğretim kurumuna Yükseköğretim Denetleme Şurası Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır.

GEREKLİ SÜREÇLER YAPILIYOR: Kelam konusu incelemeler Yükseköğretim Denetleme Konseyi Başkanlığı tarafından tamamlanmıştır. İnceleme raporlarında yer alan tespitlerde; “bazı vakıf yükseköğretim kurumlarının Kanun’da açık düzenleme olmasına rağmen misyon yapan öğretim elemanlarına ödenen fiyatlarda Devlet üniversitelerindeki fiyat artışının gözetilmediği ya da fiyat artışının mukavele tarihleri mazeret edilerek ilgili periyotlarda yapılmadığı” anlaşılmıştır. Kelam konusu tespitler çerçevesinde Konseyimizin yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli süreçler yapılmaktadır. (DUVAR)