Yaz aylarında mantar enfeksiyonlarına dikkat!

Pandeminin akabinde denetimli bir formda eski hayatımıza geri dönüşlerin yaşandığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Oğuz Küçükçakır,Dış ortamı çok özledik ve açık havada çokça vakit geçirmek için sabırsızlanıyoruz. Lakin yaz aylarında artış gösteren cilt hastalıklarının başında güneş yanıkları, mantar enfeksiyonları, isilikler, güneş alerjileri, derin kırışıklıklar, erken cilt yaşlanması, cilt lekeleri, kanser öncesi deri keratozları ve cilt kanseri görülmektedir.

– Güneş yanıklarından korunmak için bahar mevsiminden son bahar mevsimine kadar, dış ortama çıkmadan 15 dakika evvel, dermatoloğun cilt yapınıza uygun tavsiye edeceği güneş koruyucular güneş gören bütün cilt bölgelerinize sürülmeli ve dış ortamlardayken en az 2 saatte bir tekrar edilmelidir. Bunun yanında açık renkli kıyafetler, güneş gözlüğü takmalı ve güneş ışınlarının en dik açıyla yeryüzüne ulaştığı 11.00 ile 16.00 ortasında mümkün olduğunca dışarıda bulunulmamalıdır. Özellikle çocukluk çağında oluşan güneş yanıkları, en makûs huylu deri kanseri olan melanoma yakalanma riskini arttıran en kıymetli tetikleyici olduğunu unutmamak gerekiyor” dedi.

Ortam ısısının artması sonucu ter bezlerinin salgılarında artış ve bunun sonucunda bilhassa çocuklarda ve tekrar erişkinlerde de, bilhassa boyun, koltuk altı ve kasık bölgesi üzere bölgelerde yanma ve acıma hissi ile başlayan kızarıklık, tahriş ve sulu kabarcıklar formunda isilik oluştuğunu belirten Küçükçakır, “Bu bölgelerin nemli kalmasını engellemek, cilt yapınıza uygun beden yıkama jelleri yahut sabunları ile her gün duş almak ve banyo sonrası önerilen cilt yapınıza uygun nemlendirici kremi sürmek lazım. Pişiğin derecesine nazaran yahut üzerinde gelişebilen ikincil enfeksiyonlar durumunda bazen medikal tedavi gerekebilmektedir.

– Ciltteki nemin artması sonucu deri ve tırnak mantar enfeksiyonlarında yaz aylarında artış hayli göze çarpıcı olmaktadır. Öncelikle ayak parmak ortalarında, kasık, koltuk altı, boyun bölgelerinde sıkça gözlenen kaşıntılı/ bazen de kaşıntısız kızarıklık, kahverengi, bazen beyaz renkte döküntüler biçiminde olmakta ve bazen de tırnaklarda kalınlaşma, sararma- kararma ve bozulmalara yol açabilir. Yeniden cildin kuru kalmasını sağlamak ve dermatoloğunuzun gerekli gördüğü topikal yahut sistemik tedaviye ivedilikle başlamak gerekir” biçiminde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.