Yağmacı Esed

ABD’de istihbarat, strateji ve siyasetle ilgili çalışmalar yapan New Lines Enstitüsü’nün raporu, Esed rejiminin Birleşmiş Milletler (BM) yardımlarını yağmaladığını ortaya koydu. Rapora nazaran, yağma süreci BM’nin Lübnan’daki merkezinden başlıyor ve dağıtım sürecinin tüm kademelerine yayılıyor. Çok sayıda eski BM ve Kızılhaç çalışanının tabirlerine yer verilen raporda, olayın vahametini bir Kızılhaç çalışanının anlattıkları şöyle yansıttı: “Siyasi ve askeri güvenlik başta olmak üzere tüm güvenlik kolları ve bölgedeki denetim noktalarının kumandanlarıyla koordineli çalışıyoruz. Bizden istediklerini alıyorlar ve reddetme üzere bir bahtımız yok.”

ESED’İN ŞİRKETİ ÜSTÜNÜ ÖRTÜYOR

STK’ların yüzde 85’i, Esed’in güvenlik güçlerinin insani yardımlarla ilgili tüm sürece müdahale ettiğini doğruladı. Kızılhaç’taki üst seviye yetkililer, Esed milis hükümetinin nakdi yardımın ortalama yüzde 40 ila 60’ına el koyduğunu, kimi durumlarda bunun yüzde 80 ila 90’a ulaştığını tabir etti. Yardım kuruluşlarının kıymetlendirme ve izleme vazifesini yüklenen şirketler ise Esma Esed’in denetimi altında ve son raporlar bu şirketlerce yazılıyor. Böylelikle dolandırıcılığın üstü kolay kolay örtülüyor. Raporda, Cumhuriyet Sarayı’nda yapılan mukavelelerle karın paylaşıldığı bilgisine de yer verildi.

BM, SAVAŞI FİNANSE EDİYOR

Suriye’deki birden fazla BM kurumu da rejimin fiili ofislerine dönüşmüş durumda. İnsani yardımlar, rejim ordusuna hizmet edecek biçimde dağıtılıyor. Ölen ve yaralanan rejim askerlerinin aileleri ile yeniden rejimin besin, çadır ve giysi muhtaçlığı buradan karşılanıyor. BM dolaylı olarak savaşı finanse ediyor. Buna itiraz eden BM çalışanları baskıya maruz kalıyor, kiminin vizesi iptal ediliyor. Rejim bölgesindeki bir sivil toplum örgütü başkanı hususla ilgili şunları söyledi: “Suriye’deki insani yardım sistemi savaşı finanse eder hale gelmiş durumda. İşbirliğine yanaşmayanlar ya tutuklanıyor ya da aileleriyle tehdit ediliyor. Cezaevine girenler ise ortadan kayboluyor.”