Vakıf üniversiteleri mukaveleye uymuyor: Yıllık artırım yüzde 252 oldu

Vakıf üniversiteleri 2022-2023 öğretim yılında fiyatlarına yüksek oranda artırım yaptı. En çok artırım yapan üniversitelerin başında Doğuş Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi geliyor. Doğuş Üniversitesi’ne yeni kayıt olacak olan öğrencilerin yıllık fiyatı hiç burs almadığı takdirde 154 bin TL’ye kadar çıkıyor. Beykent Üniversitesi’nde ise bu fiyat 194 bin TL’yi buluyor.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine nazaran, yeni kayıt olan öğrencilerin yıllık fiyatının yanı sıra, hâlâ eğitimine Doğuş Üniversitesi’nde devam eden öğrencilerin yıllık eğitim fiyatlarına mukavelede belirtilenin üzerinde artırım yapıldı. Örneğin, geçen sene yıllık 27 bin TL fiyat ödeyen bir hukuk fakültesi öğrencisine bu yıl 76 bin TL fiyat ödemesi çıkartıldı. Beykent Üniversitesi’nde de durumun farklı olmadığı aktarıldı. Psikoloji kısmında okuyan ve geçen sene yıllık 30 bin TL ödeme yapan bir öğrenciden bu yıl 117 bin TL fiyat istendi.

Öğrencilerin yıllık fiyatlarında en fazla yüzde 10 artırım yapacağını taahhüt eden Doğuş Üniversitesi’nin artırımları yüzde 252’yi bulurken, Beykent Üniversitesi’nde yüzde 289’a yükseldi. Doğuş Üniversitesi’nde yüzde 25 burs ve yüzde 15 tercih bursu alan bir öğrenci BirGün’e yaptığı açıklamada, “Önceki yıllarda da artış oluyordu fakat bu kadar yüksek bir artırım olmamıştı. Bir evvelki yıla nazaran 2 bin yahut 3 bin TL üzere artışlar oluyordu. Ben burslu olmama karşın geçen yılın neredeyse 3 katı fiyatı ödemem isteniyor. Okulun girişinde ‘Okuduğun mühlet boyunca eğitim fiyat artışı yıllık yüzde 5’i geçmeyecek’ yazılı bir pankart asıldı” dedi.

Beykent Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci ise şunları söyledi: “Üniversite bize verdiği kelamı tutmuyor. Geçen sene hepimize yıllık fiyat artışının yüzde 5’i geçmeyeceğine dair taahhüt verip mukavele imzaladılar. Şu anda ise bizden 3 katı fiyat talep ediyorlar. Enflasyonun bu derece artacağını kimse varsayım edemezdi fakat üniversite imzaladığı kontrata uymak zorunda.”

Yapılan bu artırımların artış oranı, Doğuş Üniversitesi öğrencilerinin mukavelelerinde yer alan birinci unsurda, “Okulun orta sınıflarının eğitim fiyatı, bir evvelki eğitim öğretim yılında ilan edilen fiyata (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 artış; okulda devam eden öğrencilerin fiyatı ise, öğrenci kayıt mukavelesinde belirlenen eğitim fiyatına, (Y.İ-ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 artış yapılarak hesaplanır” tabirleri yer alıyor.

Sözleşmede yer alan bu unsura nazaran, öğrencilerin yıllık eğitim fiyatlarına en fazla yüzde 117.105 oranında artış yapılabilir.