UNESCO: Akdeniz’de 1 metreyi aşan tsunami olacak

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Portekiz’in başşehri Lizbon’da gelecek hafta Birleşmiş Milletler Okyanus Konferansı düzenleyecek.

UNESCO Genel Yöneticisi Audrey Azoulay konferansta “Tsunamiye Hazır” programını açıklayacak.

Azoulay tarafından açılanacak tsunami eğitim programı dahilinde halihazırda Karayipler, Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerindeki 21 ülkede 40 topluluğun pilot uygulama olarak eğitildiği belirtildi.

Tsunamiler daha sık gerçekleşecek

UNESCO açıklamasında Tsunamilerin, nispeten seyrek meydana geldiğini lakin düşünülenden daha sık gerçekleştiğini tabir etti.

Örneğin, ABD’nin mesken sahipliği yaptığı Pasifik Tsunami İkaz Merkezi, yılda ortalama 7 olmak üzere 125 tsunami olayını kaydettiği vurgulandı.

“30 yıl içinde akdenizde tsunami yaşanacak”

Dünya genelinde tsunamilerin çoğunlukla Pasifik ve Hint Okyanusu bölgelerindeki halkı etkilese de istatisklere nazaran gelecek 30 yıl içinde Akdeniz’de 1 metreyi aşan tsunami dalgasının meydana geleceği öngörüldü.

UNESCO, tsunamilerin yüzde 78’inin sarsıntı üzere sismik hareketlerden, yüzde 10’unun volkanik olaylardan ve heyelanlardan, yüzde 2’sinin ise meteorolojik olaylardan kaynaklandığını vurguladı.

 

UNESCO program dahilinde kıyı halkının tsunamilere karşı hazırlıklı olmalarını sağlamak, can kaybını, geçim kaynakları ve mal kayıplarını en aza indirgenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.