Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy: “Küresel besin krizini Rusya kışkırttı”

Zelenskiy, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile başşehir Kiev’de yaptığı görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

Rusya’nın Ukrayna’da ataklara devam ettiğini belirten Zelenskiy, “Ukrayna ve sivillere karşı fırlatılan çeşitli Rus füzelerinin toplam sayısı bu ay 3 bine yaklaşabilir. Füzelerin birçoğu sivil altyapılara yönelik fırlatıldı.” diye konuştu.

Zelenskiy, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı, tüm Avrupa’ya her birimize, kıymetlerimize yönelik saldırganlıktır. Buna birleşerek karşılık vermeliyiz.” sözünü kullandı.

Ukrayna’nın savaşmak için silaha gereksinimi olduğuna işaret eden Zelenskiy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağır silah, çağdaş çok namlulu roketatar ve hava savunma füze sistemleri sevkiyatı bekliyoruz. Bu silahların her partisi, kurtarılan insan hayatı demektir. Bu hususta geciken yahut ertelenen kararlar, Rus ordusunun Ukraynalıları öldürmesi ve kentlerimizi yok etmesi için fırsat yaratıyor. Ne kadar fazla silah alırsak, halkımız ve topraklarımızı o kadar süratli kurtarabiliriz. Ukrayna halkının birçoğu, topraklarımızın kurtarılmasını bekliyor.”“Rusya, limanlar üzerindeki ablukayı durdurmalı”

Küresel besin krizine de değinen Zelenskiy, “Bu krizi, Rusya kışkırttı. Ukrayna’dan besin sevkiyatı yapılamayan Afrika ve Asya ülkelerinde Rusya’nın açlık ve siyasi kaosu yaratma tarafındaki planını önlemek için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

Limanlar üzerindeki pürüzü kaldırmak için elinden geleni yaptıklarını lisana getiren Zelenskiy, “Ancak bu ablukayı, başlatan Rusya durdurmalıdır.” sözünü kullandı.

“Rusya’ya yönelik 7. yaptırım paketinin uygulanması gerekiyor”

Zelenskiy, Batı ülkelerinin savaş nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlar uyguladığına dikkati çekerek, “Rusya’ya yönelik 7. yaptırım paketinin uygulanması konusunda mutabakata varılması gerekiyor.” diye konuştu.

Ukrayna ve Rusya ortasındaki müzakere sürecine değinen Zelenskiy, “Rusya’nın bu müzakerelere hazır olmadığını ve barış istemediğini” vurguladı.

Ülkesinin Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsüne dayanak beklediklerini lisana getiren Zelenskiy, bunun “Avrupa’nın özgürlüğünü güçlendirebileceğini” belirtti.

KAYNAK: AA