Trump’tan ‘Kongre baskını davası’ yorumu: Tam bir düzmece

Trump yayımladığı 12 sayfalık açıklamasında, soruşturmanın ABD’lilerin dikkatini Demokratların liderliğindeki “feci” idareden uzaklaştırmak için yürütüldüğünü ileri sürdü.

Kongre’de Demokratların öncülüğünde oluşturulan komitede görülen duruşmalarda, Donald Trump’ın Kongre baskınını koordine ederek bir darbe teşebbüsü planladığı öne sürülmüştü. Pazartesi günü yapılan duruşmada, Trump’ın danışmanları ortasında yenilgiyle biten seçim sonuçlarını kabul edip etmeme konusunda görüş ayrılıkları olduğuna dair detaylı ispatlar da sunulmuştu. Seçimlere usulsüzlük karıştığı tarafındaki temelsiz ve yanlışsız olmayan tezleri ortaya atan Lider Donald Trump’ın davetiyle 6 Ocak 2021’de başşehir Washington DC’de binlerce kişi toplanmıştı.

Trump, Beyaz Saray önünde destekçilerine yaptığı konuşmada, “Asla vazgeçmeyeceğiz, yenilgiyi asla kabul etmeyeceğiz” demişti. Akabinde kalabalık, Kongre binasına baskın düzenlemişti.

‘BU FELAKET ONLARIN ESERİ’

Yazılı açıklamasında “6 Ocak olaylarından 17 ay sonra, Demokratlar hâlâ tahlil üretmekten uzaklar,” sözlerini kullanan Trump, 2020’deki ırkçılık zıddı şovları hatırlatarak kelamlarını şöyle sürdürdü: “Radikal solun birkaç ay öncesinde nasıl karışıklık ve vefata yol açtığından hiç bahsetmeden gündemi milletin başarısızlığa gerçek ilerlemesinden uzaklaştırmaya çalışıyorlar.

“Şüphesiz bu hükümetin yönetimi kendilerindedir. Bu felaket onların yapıtıdır. Bu duruşmalar sayesinde başarısızlıklarının üzerini örtebileceklerini umuyorlar.” Açıklamasının değerli bir kısmında seçimlere hile karıştırıldığı tarafındaki temelsiz tezlerini tekrarlayan Trump, 6 Ocak olayları hakkındaki soruşturmayı yürüten komiteyi de vatan hainliğiyle suçladı. ABD Lideri Joe Biden’ı “düşük” olarak nitelendiren Trump, komitedeki davanın kendisinin 2024 seçimlerinde aday olmasının önüne geçmek için yapıldığını öne sürdü ve kelamlarını “Ülkemiz baş üstü çakılmaya gidiyor,” sözleriyle bitirdi.

ABD Kongresi’ndeki komite Cumhuriyetçi Parti’nin büsbütün bağımsız bir soruşturma açılması tarafındaki uğraşları bloke etmesinin akabinde Demokrat Partililerin öncülüğünde kuruldu. Mississippi Kongre Üyesi Bennie Thompson’ın başkanlık ettiği heyet, yedi Demokrat ve iki Cumhuriyetçi üyeden oluşuyor. Komitenin iki Cumhuriyetçi üyesi, Wyoming’den Liz Cheney ve Illinois’den Adam Kinzinger, sıkı birer Donald Trump aykırısı.

DAVANIN KAPSAMI

Komite yalnızca 6 Ocak 2021’de düzenlenen baskına değil, 2020 seçim sonuçlarının iptal edilmesini hedefleyen teşebbüse de kapsamlı bir bakış sunmayı amaçlıyor. Duruşmalar sonrası üyelerin bir rapor hazırlamaları ve Eylül ayında yeni bir duruşma ile vardıkları sonuçları kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.