Tesla’nın canını sıkacak yeni bir gelişme daha yaşandı

Elektrikli araç pazarı hızla büyüyor ve Tesla’nın bu büyümede önemli bir rol oynadığı kabul ediliyor. Sektöre teknoloji lideri olarak giren şirket, rakiplerinin bir adım önünde bulunuyor. Ancak, satış rakamlarına gelince, durum biraz farklı. Şirketin satış hacminin, Çinli üretici BYD’nin ardından ikinci sırada olduğu belirtiliyor. Bunun birkaç nedeni var; üretim ve fiyat önemli faktörler olmasına rağmen, güven eksikliği de belirgin bir sebep. En son gelişme ise Tesla’nın, sorunlarından dolayı Çin’de 1,1 milyondan fazla aracı geri çağırması oldu.

Çin’in önde gelen pazar düzenleyicisi, Tesla’nın ülkede 1,1 milyondan fazla aracı geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Bu durum, belirlenen potansiyel güvenlik sorunlarına yanıt olarak gerçekleşti. Düzenleyici olan Devlet Pazar Düzenleme İdaresi (SAMR), duyurusunu Tesla’nın sunduğu bir plana dayanarak yaptı.

Tesla’nın canını sıkacak yeni bir gelişme daha yaşandı

29 Mayıs’tan itibaren Tesla, 1.104.622 aracı geri çağıracak. Bu araçların tamamı, 12 Ocak 2019 ile 24 Nisan 2023 tarihleri arasında üretildi. İlginç bir şekilde, bu sayı, Tesla’nın son dört yılda Çin ana karasında sattığı toplam araç sayısına neredeyse eşit. CNN’nin hesaplamalarına göre, Çin’in devlet destekli endüstri gruplarının verilerine dayanarak, Tesla’nın 2019’dan 2023 Mart’a kadar Çin’de yaklaşık 1,09 milyon araç sattığı tespit edildi.

Geri çağırma, ithal Model S, Model X, Model 3 ve aynı zamanda Çin’de üretilen Model 3 ve Model 6 gibi birkaç modeli kapsıyor. Düzenleyici, sürücülerin “yanlışlıkla gaz pedalına uzun süre basabileceği” bir soruna dikkat çekti. Bu durum, çarpışma riskini artırabilir ve “güvenlik tehlikesi” oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir