‘Temiz deniz’ için büyük seferberlik

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Deniz çöpleri, çok uzun mesafeler boyunca taşınması, uzun yıllar boyunca yok olmaması, parçalanarak besin zincirine girmesi ve kirleticilerin canlılarda birikmesi nedeniyle günümüzde küresel bir sorun olarak yer alıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, deniz ve nehirler ile bu ekosistemlerde yaşayan ve bu ekosistemlerle etkileşim içinde bulunan canlıların sağlığını tehdit eden deniz çöpleriyle mücadeleyi sürdürerek, Türkiye’deki tüm kıyı illerde Deniz Çöpleri İl Eylem Planları’nı uyguluyor. Eylem planlarında, mevcut atık yönetimi ve atık su arıtma tesislerinin durumu gözden geçirilerek daha etkin tedbirler getirilmesi, liman gibi denizcilik ve balıkçılık faaliyetlerinin kirletici etkilerinin önlenmesine ilişkin çalışmalar ve halkın bilinçlendirilmesi faaliyetleri yer alıyor. 

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’nin devamı niteliğinde olan ve 2019’da başlayan “Sıfır Atık Mavi” hareketi ve il eylem planlarının uygulanmasıyla 2019, 2020, 2021 ve 2022 yılının ilk yarısında toplamda yaklaşık 154 bin ton çöp toplandı.