TEİS’ten ilaç fiyatlarıyla ilgili açıklama

İlaç fiyatlarına yüzde 25 zam geldi.

Fiyatlandırmada kullanılan “Euro değerini” artıran düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni fiyatlar yarından itibaren geçerli olacak.

Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Genel Lideri Eczacı Nurten Saydan, yazılı açıklamasında, Beşeri Tıbbi Eserlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Kararın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Kararla beşeri tıbbi eserlerin fiyatlandırılmasında euro kurunun yüzde 25 oranında arttırıldığını belirten Saydan, şunları kaydetti:

“İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru yüzde 25’lik artışla 6,29 liradan 7,86 liraya yükseldi. Lakin kur düzeyinin şimdiki kurun çok altında olması nedeniyle piyasada bulunamayan ilaç sorunu sürecektir.

Zira şimdiki kura nazaran, euro bugün prestijiyle 17,49 lira düzeyinde bulunuyor. İthal edilen ilaçların yeni kura nazaran ithalatında problemler yaşanmaya devam edecektir.”

Eczacılar olarak ilacın bulunabilir ve ulaşılabilir olmasını önemsediklerini vurgulayan Saydan, “Yeterli olduğunu düşünmediğimiz bu düzenlemenin yarayı iyileştirmeyeceğini, yalnızca bir pansuman olabileceğini belirtmek istiyoruz.

İlaca ulaşmayı kolaylaştıracak gerçek iyileştirmelerin de bir an evvel yapılmasını bekliyoruz. İlaç euro kurunun, şimdiki ve ekonomik gerçeklere kesinlikle uygun hale getirilmesi gerekmektedir” sözlerini kullandı.