Tayvan, Çin’e ilişkin 21 savaş uçağı ve 6 geminin Ada etrafında görüldüğünü bildirdi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin ordusuna ilişkin hava ve deniz araçlarının elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği belirtildi.

Açıklamada, mahallî saatle 17.00 (TSİ 10.00) prestijiyle 21 savaş uçağı ve 6 savaş gemisinin Ada etrafında görüldüğü, uçaklardan 11’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların tesir alanlarını sınırladığı kabul edilen hava ve deniz sınırının doğusuna uçtuğu, 6 SU-30, 4 J-11 ve 1 JH-7 savaş uçağının boğazı ikiye ayıran prestiji “orta çizgiyi” geçtiği aktarıldı.

Bakanlık, Pelosi’nin Ada’yı ziyaret ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin akabinde tatbikatların başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin savaş uçağının Tayvan etrafında görüldüğünü, tıpkı gün Çin ana karasından ateşlenen 11 güdümlü füzenin Tayvan etrafındaki sulara düştüğünü bildirmişti.

Ayrıca 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin, 6 Ağustos’ta 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta 66 uçak ve 14 geminin, 8 Ağustos’ta 39 uçak ve 13 geminin, 9 Ağustos’ta ise 45 uçak ve 10 geminin, 10 Ağustos’ta ise 36 uçak ve 10 geminin Ada etrafında görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’in 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, egemenlik ihtilafı içinde olduğu Ada’nın etrafında fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede yürütülen tatbikatlar nedeniyle kimi alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda güvenlik telaşı nedeniyle seferlerin aksadığı bildirilmişti.

Tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava ve deniz güvenliği ihtarlarının (NOTAM) mühleti 7 Ağustos’u izleyen gece saatlerinde dolmasına karşın, Çin ordusu tatbikatları 8 ve 9 Ağustos’ta da sürdürdüğünü açıklamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, dün yaptığı açıklamada, Tayvan etrafındaki sularda ve hava alanında yürütülen tatbikatların sona erdiğini duyurmuştu. Sözcü Şi, Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ LİDERİ’NİN ZİYARETİ

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının modülü olarak gören Pekin’in yansısını çekmişti. Çin, 2-3 Ağustos’taki ziyaretin akabinde Ada etrafındaki askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl ortadan sonra ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olmuştu. Daha evvel 1997’de Newt Gingrich, bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.