Tatar’dan Anastasiadis’e reaksiyon: Haddini aşan açıklamalar yapıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum kısmı başkanı Nikos Anastasiadis’in KKTC ile Türkiye ortasında imzalanan mali protokolle ilgili açıklamalarına reaksiyon gösterdi.

Tatar yazılı açıklamasında, Rum önder Anastasiadis’in haddini aşan ve denetimsiz beyanlarının, yalnızca Kıbrıs Türk halkına hakaret etmekle kalmayarak kendi kendini itibarsızlaştıran bir hale dönüştüğünü aktardı.

“KKTC, TÜRKİYE İLE BİRLİKTE UĞRAŞA DEVAM EDECEKTİR”

Anastasiadis’in, Ada’nın tek sahibi edasıyla KKTC’nin ikili münasebetlerine dahi karışma hakkını kendinde görmekte olduğunu belirten Tatar, Rum başkanın, oluşturduğu bu sanal kurgunun, gerçekmiş üzere hareket edebileceğini düşündüğünü vurguladı.

Tatar açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Rum liderliğinin 1963’ten beri nefes almasına dahi müsaade vermeme kıymetine sürdürdüğü insanlık dışı izolasyon siyaseti altında haksızca ezilmeye çalışılmaktadır. KKTC, her şartta yanımızda olan ve hiçbir dayanağı esirgemeyen ana vatanımız Türkiye ile birlikte 1963 yılından beri Kıbrıs Türk halkına karşı uygulanan insanlık dışı izolasyon ve kısıtlamalara karşı çabaya devam edecektir. Devletler ortası bir ikili protokol olan 2022 Yılı İktisadi ve Mali İş Birliği Protokolü, bilhassa COVID-19 ve Ukrayna’daki savaşın ağır tesirlerini tüm dünya ile birlikte hissetmekte olduğumuz bu periyotta, halkımızın faydasına olacak icraatların geliştirilmesinde büyük kıymeti haizdir.”

Cumhurbaşkanı Tatar, “Yapmış olduğu açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, iktisadımızı geliştirme maksadıyla hazırlanan bu protokolün, Anastasiadis’i çok rahatsız ettiği görülmektedir. Rum önderin tercihi, Kıbrıs Türk halkının ekonomik zorluğunun artması, bilhassa en değerli bölümlerimizden biri olan turizmin bundan makûs etkilenmesi ve böylece kendilerine, yani Rum tarafına muhtaç duruma düşmemizdir” dedi.

“SÖYLEMLERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİNİZ”

KKTC hükümetinin, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile yaşanan ekonomik dar boğazdan çıkış için canla başla elinden geleni yapmaya çalıştığına vurgu yapan Tatar, bundan rahatsızlık duyarak yapılan çalışmaları farklı boyutlara çekme suretiyle propaganda gereci olarak kullanmaya çalışmanın, gerçek Rum zihniyetinin yeni bir yansıması olduğunun altını çizdi.

Tatar, yakın vakitte seçim sürecine giren Kıbrıs Rum tarafının gerçek yüzünün her geçen gün daha da netleşeceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Uluslararası topluma da bu noktada şu çağrıyı yapmak isteriz: Kıbrıslı Rum başkan adaylarının telaffuzlarını yakından takip ediniz. Bu size Kıbrıs Rum mevcut liderliğinin ve mümkün bir sonraki önderinin Kıbrıs Adası, Kıbrıs probleminin geleceği ve bölgemize dair vizyonları hakkında net iletiler verecektir” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.