Suudi Arabistan’da gökkuşağı renkli oyuncaklara el konuldu

Devlet medyasının aktardığına nazaran, yetkililer başşehir Riyad’da mağazalardan gökkuşağı renkleri barındıran oyuncakları, kırtasiye eserlerini, giysileri toplatmaya başladı.

Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili, kararla ilgili yaptığı açıklamada gökkuşağı renkli eserler için “İslam inancıyla ve toplum ahlakıyla aksi düşen, genç jenerasyonu maksat alarak eşcinsel renklerini teşvik eden” tabirlerini kullandı.

Ayrıca The Guardian’da yer alan bilgilere nazaran; “Gökkuşağı baskınları”, Suudi Arabistan’ın cinsel azınlıkları tasvir eden ve hatta bunlara atıfta bulunan sinemaları yasaklaması ile başladı. Nisan ayında krallık, Disney’in Marvel üretimi olan Doctor Strange in the Multiverse of Madness’tan “LGBTQ referanslarını” kesmesini istediğini fakat Disney reddettiğini söylemişti.

Suudi yetkililer, bir karakterin “iki annesine” atıfta bulunduğu 12 saniyelik bir sahneye itiraz etti. Bir yetkili, o sırada hükümetin bir tahlil bulmak için Disney ile muahedeye çalıştığını, fakat nihayetinde sinemanın Suudi sinemalarında gösterilmediğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.