Suriyeliler’e bayram kolisi yardımı

Gaziantep’in merkez Şehitkamil ilçesinde, yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Suriyelilere besin kolisi yardımı yapıldı.  Dağıtımı görerek kolilerinden almak isteyen Türk vatandaşlarına yardımın yalnızca yabancı Müslümanları kapsadığı söylendiği argüman edildi. Dağıtımın imgelerini çeken vatandaşlar duruma isyan etti.

Sosyal medyaya yansıyan imgelerde, Şehitkamil ilçesinde bir yardım kuruluşu tarafından yapıldığı belirtilen besin kolisi dağıtımı için çok sayıda Suriyeli, dağıtım yerine geldi.

Suriyelilere içinde besin unsurları bulunan koliler dağıtılmaya başlandı. Bu ortada olayı görerek, yardım materyali dağıtıldığını düşünen vatandaşlar da besin kolilerinden almak istediklerini belirtti fakat kendilerine yardımın yalnızca yabancı Müslümanları kapsadığı söylendi.

VATANDAŞLAR: YAZIKLAR OLSUN

Olayı cep telefonlarıyla kayda alan Gaziantepli vatandaşlar, daha sonra bunu toplumsal medya hesaplarından paylaştı. Paylaşıma yapılan yorumlarda ise “Suriyelilere yardım var, Türklere yok. Yazıklar olsun. Demek ki birinci sınıf vatandaş onlar, bizler ikinci sınıf vatandaş olmuşuz “şeklinde sözler kullanıldı.

Konu ile ilgili toplumsal medyada paylaşımda bulunan Uğur İbili isimli kullanıcı ise, “Gaziantep Şehitkamil’de yalnızca Suriyelilere bayram öncesi besin kolisi yardımı yapılıyor. Hayrat yardım isminde üzerinde Türk bayrağı olan bireyler tarafından. Oradaki Türk esnafa ‘Size yok mu’ dedim? Biz vatandaş mıyız ki, onlar vatandaş dedi” sözlerini kullandı.