Sünnette skandal olay: 4 yaşındaki çocuğun cinsel organını kestiler

Kahramanmaraş’ta yaşayan aile, geçtiğimiz eylül ayında iki oğlunu sünnet ettirmek istedi. Etraftakilerin tavsiyesiyle meskene bir sünnetçi çağırıldı. Teze nazaran ehil olmayan sünnetçi tarafından yapıldığı öne sürülen süreç sırasında 4 yaşındaki A. E. K.’nin cinsel organı kesildi. Küçük çocuk acı içinde bağırmaya başlayınca aile üyeleri de durumun farkına vardı, bir anda kanlar içinde kalan çocuk, yakınları tarafından Kahramanmaraş’ta hastaneye götürüldü. İki kardeş için sünnet düğünü planları yapan aile bir anda kabusu yaşadı. Operasyon geçiren çocuk, bir mühlet yaşadığı kentte tedavi gördü. Akabinde küçük çocuk, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Burada cinsel organı kesilen çocuk için gerekli incelemeler yapılırken dudak iç duvarından bir doku alınarak bölgeye nakledilmesi kararlaştırıldı.

CİNSEL ORGANI KESİLDİ, AĞIZ İÇİNDEN ALINAN DOKU NAKLEDİLDİ

Gerçekleşen şiddetli operasyonda dudak iç duvarından alınan doku bölgeye nakledildi. Operasyonu gerçekleştiren tabiplerden Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kısmından Doç. Dr. Süleyman Çelebi ve Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Özgür Kuzdan, sünnet sürecinin cerrahi bir operasyon olduğuna dikkat çekerek ehil bireyler tarafından yapılması gerektiğini belirtti. Uzmanlar, yanlış uygulamaların hayat uzunluğu tesirini sürdüren yıkımlara neden olduğunu tabir ederken, ailenin süreci gerçekleştiren şahsa dava açtığı öğrenildi.

“EVDE YAPTIRMASINLAR, BEN YANDIM ONLAR YANMASINLAR”

Şu an 5 yaşında olan A. E. K.’nin annesi N. K. yaşadıkları kuvvetli süreci anlatarak şunları söyledi: 

“Kahramanmaraş’tan geliyoruz. Bizim çağırdığımız kişi tabip değildi, evvelce dedeleri hekimmiş. Süreç sırasında kayınbabam görmüş, ‘kesme’ demiş adam kesmiş. Kayın babam durumu anlamış, acile koşturduk. Hemen ameliyata aldılar, idrarını yapamadı, Kahramanmaraş’ta tekrar ameliyat oldu. Şu an oğlum yeterli, Allah’a şükür sıhhatine kavuştu fakat kimse meskende yapmasın diyorum. Çok pişman olduk. Hastane daha güzel işçisi, tabipleri var. Ailece üzüldük. Ben söylüyorum hele hele konuta sünnetçi getirmek eskidenmiş o. Sakın, sakın, ben yandım, onlar yanmasınlar. Çocuğum hekimden, makastan korkuyor, etkilendi. Psikolojisi bozulmuş çocuğumun.”“BU BİR SÜNNET FACİASI”

A. E. K.’nin ameliyatını gerçekleştiren hekimlerden Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kısmı Kurucu Tabibi Doç. Dr. Süleyman Çelebi, sünnet komplikasyonlarıyla vakit zaman karşılaştıklarını anlatarak, “Maraş vilayetinden geldi. Birisinin tavsiyesiyle bir sünnetçiye ulaşılıyor, konuta sünnetçi geliyor. Sünnet süreci; sünnet derisinin eksizyonudur aslında lakin burada glans penis dediğimiz penisin etli dokusu da alınmış oluyor. Penisinin duvarından tama yakın kesilmiş oluyor, cinsel organın ziyan görmesi kelam konusu. Yalnızca sünnet değil penis de kesildiği için orada üniversitelerde çeşitli ameliyatlara giriyor. Penis gövdesinden ziyan gördüğü içinde ağız mukozasından dudak iç duvarından bir doku alarak penisin etli dokusu oluşturduk. Olağan bir penis dokusu elde ettik. İşeme kanalını da düzelttik. Olağan penis görünümüne kavuştu. Nakledilen doku tutmuş üzere, şu an her şey yolunda gidiyor. İstediğimiz sonucu elde ettik üzere lakin şu da gerçek ki nakledilen hiçbir organ yahut doku kendi orjinal organı üzere olmaz. Şu an yepyeniye en yakın dokuyu ve biçimi verdik üzere duruyor. Penis büyümeye devam edecek, ergenlik sürecini yaşayacak burada tabi kozmetik, dış manzara olarak düzeltmeler gerekebilir. Cinsel hayatta en fazla etkilenen bölge bu bölge, tabi ki bunun tesiri olacaktır. Sünnet kolay bir süreç üzere görülmemeli. Geldiği vilayette 3 ameliyat, tarafımızca bir nakil cerrahisi. Çocuğun şahsî gelişimine nazaran tertip yapılması gereken bir süreç. Kimi çocuklar bunu 6 yaşında tolere edebilecek düzeye gelir, kimileri 8, kimileri 10 yaşında. Bu bir sünnet faciası mutlaka, çocuğun doğuştan gelen bir eksikliği değil. İlla çabucak düğün var, şu, bu var diyerek bu işi erkene alıp bu üzere travmalar yaşamak yerine gerekirse 1-2 yıl ertelenip daha âlâ kurallarda yapılması daha yanlışsız olur. Bu işlerin kesinlikle yeterli ellerde, genel anestezi altında olmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

“GERİ DÖNÜLMESİ ÇOK SIKINTI YIKIMLARA NEDEN OLUYOR”

Olayın sünnet sürecinin kolay bir operasyon olarak görülmemesi gerektiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Çam ve Sakura Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Özgür Kuzdan, “Kahramanmaraş’ın bir köyünde bir sünnet süreci esnasında pipi başının kesilmesi sonrası Kahramanmaraş Tıp Fakültesi’ne sevk ediliyor. Orada bir operasyon geçiriliyor. Ortadan birkaç aylık bir mühlet geçtikten sonra tarafımıza sevk edildi. Geldiğinde pipi başı büsbütün yok ve içeri gömülmüş, üzeri yalnızca bir cilt ile kaplanmış ve idrar deliği kapanmıştı. Biz sünnet komplikasyonları çok görüyoruz. Literatür taraması yaptıktan sonra vakamıza ağız içerisinden mukoza modülü grefti alarak bir pipi başı yaptık. Bugünden sonra hiperbarik oksijen tedavisiyle o dokuları desteklemeye çalışacağız. Sünnet tarihiyle, dünyanın en sık yapılan ve en eski ameliyatı diyebiliriz. Çok yapılması nedeniyle kırsal kesimde ehliyetsiz ellere ailelerin teslim ettiğini de görüyoruz. Yaz devirleri ekseriyetle ülkemizde insanlarımızın klâsik olarak düğün, sünnet yaparak, merasim yaptıkları bir devir oluyor. Ehliyetsiz şahıslara mutlaka güvenmemeleri konusunda uyarmak istiyoruz. Zira geri dönülmesi çok sıkıntı yıkımlara neden oluyor. Takip edeceğiz, temel ameliyatlarından birini yaptık. Erişkin çağı geldikten sonra da kimi sorunlar olabilir. Pipinin cinsel işlevi dışında bir idrar işlevi da var. Her iki işlevi da birlikte takip etmek için uzun yıllar gerekiyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.