Son dakika… Erdoğan ek gösterge kararını açıkladı: 600 puan yükseltme

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası konuştu.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan satırlar şu halde:

“İkinci Dünya Savaşı sonrasında hiçbir vakit içine tam olarak alınmadığımız paktların riyakarlıkları etrafında döndük durduk. Bu süreçte siyasi ve ekonomik olarak kendi yolumuzu çizmeye her teşebbüs edişimizde kendimizi krizlerin içinde bulduk. Altını bir kere daha çizerek belirtmek istiyorum ki, Türkiye artık siyasi ve güvenlik önceliklerini şahsen kendisi tayin eden, uygulayabilen bağımsız bir ülkedir. Türkiye artık medeniyet ve tarih birikiminin farkına varmış, insani duruşu da her alanda ortaya koyabilen bir ülkedir. Geçen hafta BM’de ülkemizin milletlerarası alandaki resmi ismini Turkey’den, Türkiye’ye çevirmiş olmamız da yeni devrin sembollerinden. 

Bundan sonra vatandaşlarımız göğüslerini gererek devletlerinin isminin Türkiye olarak söz edebilecektir. Artık bütün yazışmalarımızda, bütün kurumlar, Turkey diye bir söz kullanmayacaklar, Türkiye ismini büsbütün kullanacaklardır. Bugün kabine toplantımızda bu kararı da aldık. Geçen 20 yılda ürettiğimiz ulusal gelirin 4’te birini yatırımlar için kullanarak istihdamı yüzde 42 yükseltmeyi başardık. Ülkemizdeki mandacı zihniyetlerin anlayamadıkları hakikat işte budur. 

Milletim müsterih olsun. Milletim gönlünü ferah tipsin. Sırtlandığımız her yüke değecek parlak gelecek bizleri bekliyor. Bizim hayallerimiz de vizyonlarımız da amaçlarımız de milletimizin güvenliği içindir. Bundan 11 yıl evvel 2023 gayelerimizi birinci ilan ettiğimizde birileri yeniden eleştirmişti. Bugün de misal tutumlar görüyoruz. Biz bu sayıları lafta bırakmıyoruz. Hazırlıklarımızı daima geliştirerek projelere, planlara, uygulamalara dönüştürüyoruz. Biz 20 yıldır evlatlarımıza daha pak, daha huzurlu, daha yeşil kentler bırakacak hizmetlere imza attık.”

“Birileri etraf ismine yalnızca salon toplantıları yapar yahut sokakları yıkıp yakarken biz  yeşil bir ülke bırakacak çalışmalar yaptık. Amacımız Evliya Çelebi’nin bir sincabın Edirne’den Kars’a toprağa basmadan ağaçtan ağaca zıplayarak geçebildiği tasvirini hayata geçirmektir.”

“Varsın birileri palavrayla iftirayla kendin milletin hayallerini baltalamakla uğraşsın. Biz gençlerimizle 2053 vizyonuna gerçekleştirmek için çalışıyoruz.”

“ENFLASYON BİR SORUN MUDUR, EVET SORUNDUR”

“Ekonomideki programımızın aslını çizgisi müdahafa yoktur sattı müdafaa stratejisi oluşturmaktadır. Enflasyon bir sorun mudur? Evet problemdir lakin Türkiye’nin asıl sorunu bu başlık mıdır? Teşhis yanlış konulunca tedaviye cevap vermez.”

“Biz tercihlerimizi faizleri yükselt baskısıyla elleri ovuşturanlarla değil, istihdamı sürdüren milyonlardan yana kullandık. 136 ülkenin merkez bankası enflasyon altında faiz programları uyguluyor.”

“ÜLKEMİZDE HAYAT PAHALILIĞI SORUNU VAR”

“Nereden geldiğimizi ve nereye gittiğimizi biliyorum. Milletim müsterih olsun, gönlünü ferah tutsun. Parlak bir gelecek bizi bekliyor. Ülkemizde teknik olarak enflasyon değil hayat pahalılığı sorunu var. 19 yıldır üzerinde hassasiyetler çalıştığımız husus bütçe disiplinidir.”

“BU İKTİDAR FAİZİ ARTIRMAYACAKTIR”

“Fiyat artışları olağan kaidelerde ya üretim azlığı ya da talep fazlalığı sebebiyle ortaya çıkar. Talep kaynaklı bir fiyat artışından kelam edilemez. Üretim tarafından da üstesinden gelinemeyecek bir durumla karşı karşıya değiliz. 

Sorunun bir kısmında vatandaşlarımızın tasarruflarını döviz yapması vardır. Bu yüzden kru muhafazalı mevduat üzere taasrruflarını kendi paramıza kaydıracak alternatifler sunuyoruz. Ülkemize döviz girişini sağlayavak yeni formüller geliştiriyoruz.

Bu iktidar faizi artırmayacaktır. Biz, faizi düşürmeye devam edeceğiz.”

“Kriz tellalarının dört dündüğün bir yerde piyasanın bu kadar canlı işlemesi emelin ortalık karıştırmak olduğu görülmektedir. Tüm kamu görevlilerine verdiğimiz kelamı tutuyoruz. Temmuz ayı ile fiyatları biraz daha artıracağız.”

3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

“Şartlarımızı zorlama kıymetine kamu çalışanları lehine tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık artışa gitmeye karar verdik. Yardımcı hizmetler sınıfındakiler dahil, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır.”

“Genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600’den 4 bin 400’e, şube müdürü, ilçe müdürü düzeyindeki yöneticilerin 2 bin 200’den 3 bine çıkacak. Yapılan artışlar elbette, hala emekli olan kamu vazifelilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır. Memurlarımızın maaşlarında küçük de olsa artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında önemli kazanımlar getiriyor.”

 

“Binaların yalıtım çalışmalarında kullanılmak üzere, daire başına 50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranıyla kredi imkanı getiriyoruz.”

DETAYLAR GELİYOR..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.