Sevilya’daki Müslümanlar kendilerine Türk İslam kültürünü örnek alıyor

Hernandez, AA muhabirine, dünyadaki İslam kültürleri ortasında kendilerini en yakın olarak Türk İslam kültürünü gördüklerini söz etti.

Hernandez, “Biz burada Türk İslam kültüründen öğrendiklerimizi kullanmaya çalışıyoruz. Alışılmış ki tıpkı formda Arap, Endonezya ya da Malezya kültürlerinde de faydalanıyoruz. Umarım bir gün Avrupa İslam kültürü de olur.” dedi.

İspanya’da İslam’ın yanlış anlatıldığını, tarihin çarpıtılarak öğretildiğini kaydeden Hernandez, şunları belirtti:

“Bize bu vakte kadar daima ‘Müslümanlar buraya gelip 800 yıl (Endülüs İslam devri 711-1492) kaldılar, daha sonra onları buradan attık.’ halinde anlattılar. Gerçek bu türlü değil. Müslümanlar burada tarih için büyük bir kültür, medeniyet inşa etti. Çok fazla olumlu eserler, izler bıraktı. Bugün bile bunlardan yararlanıyoruz. İspanyol olarak bizim Müslüman tarihimizden gurur duymamız gerekiyor. Bunu yabancı bir şey üzere göremeyiz.” diye konuştu.

İberya Yarımadası’nda bilhassa son yıllarda (salgın devri dışında) Müslümanların ortak çalışmalarının, seminerlerinin, toplumsal ve kültürel etkinliklerinin arttığına işaret eden Hernandez, şöyle devam etti:

“Bu teşebbüsler aslında kendi tarihimizle uzlaşmadır. İslam, Endülüs’te, insanların kendisinden gizlemek istediği değil, lokal bir din, bir kültür olarak görülmeli. İslam, Endülüs’e süreksiz olarak gelip giden bir din değil. İslam’ın buraya kalıcı olmak, toplumsal yaşama katkıda bulunmak için geldiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bütün uğraşımız bu. Fakat bu dünden bugüne olacak bir şey değil.”“Türk modelini Sevilya’da yapmak istiyoruz”

Bir periyot Sevilya’da forma giyen eski futbolcu Frederick Kanoute’nin yardımıyla satın alınan bir daireyi şu anda cami ve vakıf olarak kullandıklarını, en büyük emellerinin Sevilya’da bir İslam Kültür Merkezi açmak olduğunu anlatan Hernandez, “Sevilya’da yapmak istediğimiz aslında tam olarak Türk modeli, yani imaret. Yalnızca cami değil birebir vakitte Müslümanlar için toplumsal bir hizmet, eğitim, çalışma, araştırma alanı kurmak istiyoruz. Yalnızca Müslümanlara değil, herkese açık, İslam’ı tanıtıcı, öğretici bir alan.” açıklamasında bulundu.

Sevilya’da mevcut durumda 8 bini kent merkezinde olmak üzere toplamda 30 bin Müslümanın yaşadığını belirten Hernandez, ellerindeki imkanlar dahilinde bölgelerindeki Müslümanlara yardım ettiklerini, yurt dışından en çok Türkiye, Malezya ve Endonezya ile iş birliği yaptıklarını aktardı.

Sevilya Cami Vakfı Lideri Hernandez, “Granada’daki Ulu Cami’nin toprağının alınıp inşa edilmesi 23 yıl sürdü. Umarım biz bu kadar beklemeyiz fakat koşullar muhakkak. Biz çalışmaya ve projemize inanmaya devam edeceğiz. Şu anda alçak istekli bir formda Müslümanların gereksinimlerine hizmet etmeye, İslam’ın ideolojisini ve kültürünü anlatmaya çalışıyoruz. Sevilya’da yapmak istediğimiz projelere ve tutkumuza inanan herkese açığız.” dedi.

4 kuşaktır Müslüman İspanyollar olarak yaşıyorlar

Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçen bir anne-babanın oğlu olduğunu da aktaran Hernandez, “Dedelerim Hristiyan, anneannem Faslı bir Müslümandı. Bu ortam doğal olarak kültürler ortası diyaloğu ve kültürel zenginliği de beraberinde getirdi. Anneannem, annem, ben ve artık çocuklarım 4 kuşak burada Müslüman İspanyollar olarak yaşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Hernandez, Sevilya’da İslam’a yakınlaşan, kelimei şehadet getirerek Müslüman olanların sayısında her geçen gün artış görüldüğünü vurgulayarak “Bu, benim için de şaşırtan. İslam’a yakınlaşan insanları daha çok görmek benim için inanılmaz bir şey. Ailemin bana verdiği Müslüman olma armağanını bir daha yaşatan bir his. Birebir vakitte insanlara daha fazla İslam’ı anlatmamız, Müslüman toplumunun yanında yer almalarını sağlamak için bize güç veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA