Şantajla borsa şirketlerinden para alan Borsa Gündem’in sahibi Orhan Pala’yı kim koruyor?

Hakkında yalan haber yaptığı şirketler ile ilgili bir daha olumsuz habere yer vermeyen Orhan Pala’ya ilişkin çok sayıda savcılık başvurusunun olduğu öğrenildi. Ancak iddiaya göre, Pala’nın özellikle temasta olduğu bir savcı eli ile söz konusu şikâyetlerden sonuçsuz kalıyor.

PolemikHaber.com’un haberine göre özellikle halka açık şirketler açısından, haklarındaki haberler büyük önem arz ediyor.

Bu şirketler hakkındaki kimi yalan veya spekülatif haberlerin ise gerek küçük yatırımcıya gerek şirkete önemli bir zarar verdiği bilinen bir gerçek. Bu noktada hem medyada hem halka açık şirketler nezdinde ismi gün aşırı gündeme gelen bir kişi söz konusu. Bu kişi, bir dönem önemli bir gazetede de çalışan Orhan Pala…

BİRÇOK ŞİRKETİN KÂBUSU

Orhan Pala’nın sahibi olduğu Borsa Gündem, bir dizi firma hakkındaki yaptığı yalan haberle şikayetlerin odağında.

10 milyon TL sermayeli Medya Gündem Dijital AŞ’ye bağlı olan bu haber sitesi, yüzlerce şirketin de kâbusu olmuş durumda.

PARA GELDİ Mİ YALAN HABER SİLİNİYOR

Pala’nın şantajına maruz kalan iş insanlarından birinin bu noktada anlattıkları ilgi çekici: “Bazen halka açık bir şirket ve patronu hakkında, bazen bir borsa oyuncusu hakkında sansasyonel haber yapıyor.

Kullandıkları haberlerin çoğu da yalan. Ancak bir süre sonra bakıyorsunuz bu girdikleri haber silinmiş. Şimdi soru şu, eğer haber doğru idiyse neden silindi. Durumu hepimiz biliyoruz. Yalan haber giriliyor. Sonra şirket ile temasa geçiliyor.

Alınması gereken para alındıktan sonra haber siliniyor. Kurulan tezgâh bu kadar net. Bu sitenin sahibi Orhan Pala’nın tüm bu işlerdeki tek bir motivasyonu var. O da para…

Bakın açık söylüyorum. Orhan Pala piyasadaki insanları resmen haraca bağlamış.

Kendisine reklam ya da direkt para vermeyen kişi ve kuruluşları hedef alıyor. İlgili otoritelerin buna derhal müdahale etmeleri gerek. Burada açık bir şantaj suçu var” diye konuştu.

ARD Bilişim, halka arz yaptıktan sonra yatırımcıların tepkisini çekmişti…

VERUSA VE ARD’Yİ KORUDU

Piyasada ‘gazeteci’ olarak geçinen Orhan Pala’nın bazı piyasa manipülatörleri ve bazı şirket patronlarıyla ilgili tek cümle olumsuz haber yapmadığı da dikkatlerden kaçmıyor.

Örneğin geçenlerde piyasada büyük olumsuzluk yaratan ARD Bilişim’in bedelli sermaye artırımı kararı ve pay senedi fiyatında meydana gelen olumsuzluklar ile ilgili ve Verusa Grubu şirketleri ile ilgili oluşan fiyatlar ve yapılan piyasa dolandırıcılıklarına dair Borsagündem’de tek bir cümlelik bir habere rastlamak mümkün değil.

Belli halka açık şirket patronları, aracı kurumlar ve piyasa spekülatörleri Orhan Pala’nın koruması altında, çünkü onlar sürekli menfaat sağlıyorlar kendisine.

ORHAN PALA’YI KİM KORUYOR?

Peki, Orhan Pala bu gücü nereden alıyor; dahası arkasında kimler var. Öyle ya, birçok firma ve sahibinin canını yakan Pala hakkında onlarca savcılık başvurusu var.

Ancak, Pala’nın, yakın ilişki içinde olduğu bir savcı eli ile bu şikâyetlerin tamamına yakını takipsizlik alıyor.

Yine, onca şikâyete rağmen SPK’nın sessizliği de dikkate değer.

Üstelik SPK Piyasa Gözetim Dairesi borsadaki tüm işlemleri anbean görebiliyorken nasıl oluyor da Pala ve ekibi bu kadar pervasızca hareket edebiliyor.

KAYNAK: POLEMİKHABER.COM