Sancar: Biz direnmeyi biliriz, her türlü hukuksuzluğa karşı da kelamımız var

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, Kobanê Davası öncesi Sincan Cezaevi Yerleşkesi önünde açıklama yaptı.

Sancar, Kobanê Davası’nın Türkiye siyasetini dizayn etme konusundaki mühendislik projelerinin kıymetli bir kesimi olduğunu söyledi.

“Biz direnmeyi biliriz, her türlü hukuksuzluğa karşı da kelamımız var” diyen Sancar şunları söyledi:

“Sadece arkadaşlarımızın özgürlüğü gasp edilmiyor, yalnızca arkadaşlarımızın günleri, ayları, yılları çalınmıyor. Asıl yapılmak istenen bu ülkenin geleceğinin gasp edilmesidir. Bu ülkenin demokratik ve hukuk devletine uygun bir gelecek inşa etme umudunun gasp edilmesidir. Demokrasi uğraşını sindirme, gelecek ismine umutları boğma uğraşıdır. Seçimlere yaklaştıkça muhakkak ki mahkeme heyeti de gündemini ve tertibini bunun gereksinimlerine nazaran ayarlıyor yani hukuktan değil iktidardan talimat alıyor. Bunun çok açık örneğini geçtiğimiz haftalarda yaşadık. Bu yargılama için özel olarak atanan Bahtiyar Çolak mahkeme başkanlığı yaptı uzun müddet daha sonra misyondan alındı ve akabinde da bir çete operasyonunda gözaltına, konut hapsine tutuldu. Yani bunun yargılamanın hangi dinamikler, saikler ve amaçlarda yürütüldüğünü ortaya koyan açık bir durum olduğunu kim gözden kaçırabilir. Biz direnmeyi biliriz, her türlü hukuksuzluğa karşı da kelamımız var. Bu kelamı de her koşul altında söyleriz. Tıpkı burada duruşma salonunda arkadaşlarımızın o kelamı hakikatin gereklerini en tesirli formda yerine getirecek bir stilde lisana getirmelerinin de olduğu üzere arkadaşlarımız hakikati lisana getiriyorlar, kelamlarını en bahadır biçimde söylüyorlar.

BU DAVA ÜLKENİN GELECEĞİNİ GASP ETMEK İÇİN YAPILAN HAZIRLIKLARIN EN DEĞERLİ KESİMİDİR: Hiçbir muhalefet partisi, kaygısı adalet ve demokrasi olan hiçbir etrafın, bu keyfiliklere buradaki kumpas ve operasyona seyirci kalmaması gerekiyor. Burada hazırlanan gelecek ya da nizam ülkenin nasıl bir geleceğe mahkum edilmek istendiğinin bir tipik örneğidir. Evet, son vakitlerde öbür davalarda da bu keyfilikleri, bu pervasızlıkları gördük, Seyahat yargılaması bunlardan biriydi diğer yargılamalarda da tıpkı durum kelam konusu oluyor. Adaletsizlik kime yapılırsa yapılsın daima birlikte buna karşı çıkmadıkça bu ülkeyi adaletsizlik pençesinden kurtarma imkanımız yoktur. O nedenle tekrar ediyoruz bu dava HDP’yi gaye almakla hudutlu bir dava değildir Bu dava arkadaşlarımıza ceza vermek için hukukun bütün kurallarının bir kenara bırakıldığı keyfi bir planın kesiminden ibaret değildir. Bu dava ülkenin geleceğini gasp etmek için yapılan hazırlıkların en değerli modülüdür. O nedenle bütün muhalefet partileri, demokrasi ve adalet isteyen bütün etrafları gözlerini bu davaya çevirmeye ve buradaki düşman hukuku uygulamalarına daima birlikte karşı çıkmaya çağırıyoruz. Biliyoruz bu iktidarın da sonu yaklaştı. Hukuksuzluklara alet olanlar yahut bilerek bu hukuksuzlukları adaletsizlikleri hayata geçirenler tarihteki pek çok örnekte olduğu üzere bunun hesabını adil, gerçek manada adil mahkemeler önünde vermek zorunda kalacaklardır.” (HABER MERKEZİ)