Salgında çalıştılar para alamadılar! CHP’li Levent Gök’ten Bakan Özer’e sıkıntı soru

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in meslek liselerinde ekmek üretileceği tarafındaki açıklamasını TBMM gündemine taşıdı. Gök, Bakan Özer’e, “Salgın mühletince meslek liselerinde maske ve dezenfektan üretiminde çalışan öğrencilerimize bu eserlerin satışından elde edilen gelirlerden rastgele bir ödeme yapılmamasının sebepleri nelerdir? Meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerimizin ucuz iş gücü olarak sömürülmesine son verilmesi düşünülmekte midir” diye sordu.

Levent Gök, 81 vilayetteki meslek liselerinde ekmek fabrikası kurularak düşük fiyatlı ekmek üretileceğini açıklayan Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Gök, önergesinde, “Covid-19 salgını müddetince maske ve dezenfektan üretiminde tıpkı yol kullanılmış, kontrolsüz ve garantisiz bir halde çalıştırılan öğrencilere emeklerinin karşılığı ödenmemiştir. Öğrencilerimiz, mecburî staj fiyatı olarak taban fiyatın üçte bir oranında ödeme almaktadırlar.

Üretimin karşılığının ödenmemesi sonucu, geçtiğimiz yıla nazaran meslek liselerinin kârı yüzde 231 oranında artmış, çocuklarımız ucuz iş gücü olarak sömürülmüştür. İktidarın yanlış siyasetleri sonucunda artan enflasyonun bedeli yeniden enflasyonun altında ezilen halk kitlelerine ödetilmekte, devlet eliyle yürütülen emek sömürüsünün sona erdirilmesi beklenmektedir” dedi.

Levent Gök, Bakan Özer’e şu soruları sordu:

  • “Bünyesinde ekmek üretimine başlanmış ve başlanacak meslek liselerini, üretimde çalışan öğrenci sayıları ile birlikte açıklar mısınız?
  • Meslek liselerinde üretilen ekmeğin satışından elde edilecek kârdan işçi öğrencilerimize aktarılacak fiyat ölçüsünü açıklar mısınız?
  • Salgın müddetince meslek liselerinde üretilen maske ve dezenfektan ölçüsünü ve bu eserlerin satışlarından elde edilen gelirleri kârlılık oranları ile birlikte açıklar mısınız?
  • Salgın müddetince meslek liselerinde maske ve dezenfektan üretiminde çalışan öğrencilerimize bu eserlerin satışından elde edilen gelirlerden rastgele bir ödeme yapılmamasının sebepleri nelerdir?
  • Meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerimizin ucuz iş gücü olarak sömürülmesine son verilmesi düşünülmekte midir?”