Ruble gaza geldi: Son yedi yılın tepesinde

Ukrayna’yı işgalinden sonra Rus para ünitesi rubleyi çökertmek için sayısız ambargo ve yaptırım uygulayan Batı blokunun eforları sonuçsuz kaldı. Ruble, euro karşısında yüzde 9’luk sıçrama yaparak, Haziran 2015’ten bu yana olan 7 yıllık süreçte en yüksek düzeyine ulaştı.

Dolar karşısında da yüzde 5 paha kazanan Rus para ünitesi, savaş öncesi devri geride bırakarak 1 dolar karşısında 59,18’den süreç gördü. Putin’in 31 Mart 2022 tarihinde imzaladığı kararnameye nazaran, doğal gaz almak isteyen ülkelerin Gazprombank’ta hesap açarak ödemeleri Moskova Borsası’nda rubleye çevirmek zorunda olduğu belirtiliyor. Gaz alan ülkelerin ruble ile ticaret yapmasının, Rus para ünitesinin bedelinin artmasına neden olduğu düşünülüyor. Evvelki gün Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’dan gaz ithal eden 54 müşterinin yarısının ruble ile ödemeyi kabul ettiğini duyurmuştu.

Ruble ile ödeme planını kabul edenler ortasında Almanya, Fransa, İtalya, Slovakya ve Macaristan menşeli şirketler bulunuyor. Öte yandan Rus güç şirketi Gazprom, ödemelerini ruble ile yapmayan Finlandiya’ya Rusya’dan tedarik edilen gaz akışını keseceğini açıkladı. Finlandiya, Rusya’nın ikazlarına karşın 2 gün evvel resmen NATO’ya katılmak üzere müracaatta bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.