Petrol fiyatları Ukrayna-Rusya savaşından evvelki düzeylerini gördü

Petrol fiyatları talep görünümünün zayıflamasıyla birlikte Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından evvelki düzeylerine döndü. Fakat uzmanlar piyasanın hâlâ sıkışık olduğunu ve büyük bir düşüş beklenmediğini belirtti.

Petrol fiyatları, dün açıklanan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) stok datalarının zayıf talebe işaret etmesiyle birkaç ayın taban düzeyine düştükten sonra tekrar beliren arz kaygılarıyla bugün kısmen toparlandı.

ABD ham petrol ve akaryakıt stok bilgilerinin dün beklentilerin üzerinde artış göstermesi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+’nın eylülde üretimi günlük 100 bin varil artıracağını bildirmesi petrol fiyatlarını dalgalandırdı.

Petrolün talep görünümü ise ABD ve Avrupa’da artan ekonomik çöküş endişeleri, yükselen piyasa ekonomilerindeki borç meşakkati ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de katı bir COVID-19 siyasetiyle gölgelenmeye devam etti.

Öte yandan bugün, Caspian Pipeline Consortium’un (CPC) Kazakistan’ın Hazar Denizi’ndeki petrol rezervlerini Rusya’nın Karadeniz’deki Novorossiisk limanına bağlayan boru çizgisinde tedarikin düştüğünü bildirmesi ile kısmen toparlandı.

Yılbaşından bu yana brent petrolün varil fiyatı

Petroldeki zayıf görünümün devam etmesiyle birlikte Brent Petrolün varil fiyatı Rusya-Ukrayna savaşı öncesi seviyeyi görmüş oldu. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 96,6 dolara düşerken ABD hafif ham petrolü de yüzde 90,6 dolara geriledi.

PETROLDE BU DÜZEYLER KRİTİK

Reuters’ın aktardığına nazaran, finansal hizmetler şirketi CMC Markets analisti Leon Li bahis ile ilgili değerlendirmesinde “Küresel güç piyasası hala arz derdiyle karşı karşıya” değerlendirmesinde bulundu. Li Batı Teksas ham petrolünün varil başına 90 ila 100 dolar ortasında salınmasının olası olduğunu belirtti.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya ise mevzu ile ilgili kaleme aldığı bilgilendirme notunda, “Görünüşe nazaran OPEC+ üretimi artırma davetlerine direniyor zira talep görünümü düşmeye devam ediyor. Dünya devam eden global güç kriziyle gayret ediyor ve OPEC+’dan rastgele bir yardım almayacak” ifdelerine yer verdi.

Moya son olarak, “Petrol piyasası kısa vadede sıkı kalmaya devam edecek ve bu da sonlu bir düşüş göreceğimiz manasına geliyor. Ham petrol fiyatları ekonomik yavaşlama hızlanırken bile 100 dolar varil düzeyine geri dönecek” dedi.