Osmaniye’de soğan, çiftçinin yüzünü güldürdü

Verimli yerlere sahip olan Osmaniye’de soğan hasadı başladı.

Farklı kentlerden kente gelen tarım personelleri, 12 bin 500 dönüm alanlık tarlalara girerek kurumuş soğanların sökümünü yapıp tek tek çuvallara konuldu.

Tarlada 3.5 lira

Dekar başına yaklaşık 6 ton randıman alınan soğanın ülke genelindeki üretimle birlikte fiyatı da değişmedi. Tarlada 3 ila 3,5 lira ortasında alıcı bulan soğan fiyatıyla çiftçinin yüzünü güldürdü.

“Ekimi Kasım’ın ortasında yapıldı”

Osmaniye’de soğan hasadının bu yıl bereketli geçtiğini söz eden Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, Osmaniye’de soğan üretimi son vakitlerde ilgi gören alternatif tarım eserleri ortasında yer alıyor. Ekimine 15 Kasım üzere başlanan soğanın hasadı da Osmaniye genelinde nisan ayının son haftası ile haziran ayının başına kadar devam etmedir.dedi

“Bu yıl üreticimize para kazandırdı”

İHA’ya konuşan konuşan İlmeç, Bu yıl Osmaniye’de 8 bin dekar alanda soğan üretimi yapılmakta. Randımanın dekara ortalama 5 ila 6 ton ortasında olduğunu belirledik. Hasadı yapılan soğan tarlada 3 ile 3,5 lira ortasında alıcı bulmaktadır. Bu yıl hoş bir randıman oldu. Fiyatlarında 3 ile 3,5 lira ortasında olması bu yıl soğan üreticimize para kazandırdı. diye konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.