Oktay: Cari fazla yoluyla büyüme çabası içindeyiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, salgın periyodunda iş insanlarının her birinin yerlileşmenin avantajlarını görerek zorlukları fırsata çevirecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, “Sizleri orta malında yerlileştirme ve ulusallaştırma atılımına takviye vermeye, üretimde yerli girdinin öncüleri olmaya davet ediyorum” dedi.

Kamu ile özel kesimi bir ortaya getirerek direkt karar alıcılarla buluşturmayı amaçlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB İki Kuleler Konferans Salonu’nda başladı. Şuraya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda bölüm temsilcisi ve ilgili kurumların yöneticileri katıldı. Kamu-özel dal diyalog mekanizmalarının kurulmasını da hedefleyen şurada konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin Covid-19 salgını devrinde gücünü artıran az sayıda ülkeden birisi olduğunu lisana getirdi. Oktay, pandemi sürecinde toplumun sıhhatini korumak için her türlü önlemi almalarının yanı sıra vatandaşların aşını, işini, sermayesini müdafaasını sağlamak için tüm imkanları sefer ettiklerine dikkati çekerek, “Bunu da en düzgün TOBB ailesi yani iktisadın kalbindeki babayiğitler; sizler bilirsiniz” dedi.

“BÜYÜK EKONOMİLER DEDİĞİMİZ ÜLKELER BUGÜN ‘BAŞLATTIĞINIZ TEŞEBBÜSLERİN NASIL MODÜLÜ OLABİLİRİZ’ DİYE BİZE GELMEKTELER”

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için Birleşmiş Milletler (BM) ile müşterek çaba içinde olduklarını tabir eden Oktay, “Büyük ekonomiler dediğimiz ülkeler bugün ‘başlattığınız teşebbüslerin nasıl modülü olabiliriz’ diye bize gelmekteler. Bu düzeye kolay gelmedik. Kaç bedeller ödeyerek bölgesinde başkan, dünyada güçlü Türkiye prensibiyle yerli-milli politikalarımızdan vazgeçmeyerek geldik. Onun en son örneğini de dün ve bugün NATO Başkanlar Zirvesi’nde tüm dünya canlı olarak takip ediyor” diye konuştu.

“Türkiye iktisadını yüksek faiz-yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarıp cari fazla yoluyla büyüme rotasına sokmanın çabası içindeyiz”
İş dünyası ile birlikte badirelerin atlatıldığı, içeriden ve dışarıdan çıkarılan engellemelere birlikte göğüs gerildiği bir devirde en büyük kazanımlarının iş dünyasından çalışanlara kadar tüm bölümleri destekleyebilmeleri olduğunu aktaran Oktay, “Dünyanın dört bir yanında yapılar dönüşürken iktisat politikalarımızı Türkiye’nin gerçeklerine ve gereksinimlerimize uygun olarak güncellemiş durumdayız. Türkiye iktisadını yüksek faiz-yüksek enflasyon kısır döngüsünden kurtarıp yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme rotasına sokmanın çabası içindeyiz” tabirlerini kullandı.
İnsanların günlük hayatlarını olumsuz tarafta etkileyen hayat pahalılığının önüne geçecek önlemleri aldıklarını belirten Oktay, her kısmın gelirlerini yükselterek refah seviyesinde olumsuz bir yönelime müsaade etmediklerini kaydetti. Oktay, mevsimsel tesirlerden arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranının haziran ayı prestijiyle bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran 1,2 puan artarak yüzde 77,5 düzeyine yükselmesinin yatırım iştahının yüksek olmasının en yeterli göstergesi olduğunu tabir etti.

“YILSONU PRESTİJİYLE İNŞALLAH 250 MİLYAR DOLARI AŞMIŞ OLACAĞIZ”

2021 yılında 225 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine ulaşan ihracatın 2022 yılının mayıs ayı prestijiyle yıllıklandırılmış bazda 242,6 milyar dolarla rekor kırdığını hatırlatan Oktay, “Yılsonu prestijiyle inşallah 250 milyar doları aşmış olacağız. Biz Ticaret Bakanımızı da bu bahiste çok önemli halde sıkıştırıyoruz” dedi.

2022 yılı nisan ayında yıllıklandırılmış cari süreçler istikrarının 25,7 milyar dolar açık verdiğini ve güç hariç cari istikrarın 35,2 milyar dolar fazla verdiğini anımsatan Oktay, “Yani bugün güç ve altın hariç tutulduğunda fazla veren bir cari istikrarımız var” diye konuştu.
Oktay, iktisada ait müspet gelişmelerin yanı sıra karşı karşıya kalınan hiçbir sorunu yadsımadıklarını ve sorun alanlarını görmezden gelmediklerini lisana getirdi.

“ARA MALINDA YERLİLEŞTİRME VE ULUSALLAŞTIRMA ATILIMINA TAKVİYE VERMEYE DAVET EDİYORUM”

İş beşerlerine seslenen Oktay, şöyle devam etti:

“Salgın devrinde tedarik zincirinde yaşanan kırılmayı fırsata çevirerek özel dalımızı Türkiye’yi üretim ve lojistik üssü haline getirmesi istikametinde destekledik. Günümüzde yaşanan besin ve güç arzı problemleri ve emtia fiyatlarındaki yükseliş de iş dünyamıza, Türkiye’ye yeni teşebbüslerin ve yeni fırsatların kapısını aralamaktadır. Her biriniz yerlileşmenin avantajlarını görerek zorlukları fırsata çevirecek potansiyele sahipsiniz. Sizleri orta malında yerlileştirme ve ulusallaştırma atılımına dayanak vermeye; üretimde yerli girdinin öncüleri olmaya davet ediyorum. Yurtdışında, öbür ülkelerde ülkemize tahsis edilecek alanlarda gerçekleşecek ziraî üretimde de yer almanızı bilhassa bekliyoruz.”

“BİZ, KOŞMAYA, ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE HAZIRIZ”

Ortak akıldan istifade etmeye vurgu yapılan şurada, TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu ise oda ve borsa liderlerinin üyeleriyle istişare yaparak 81 vilayette iktisatta yaşanan sıkıntıları çıkardıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Piyasalarda ve dallarda öne çıkan ezaları tespit ettiler ve teklifler hazırladılar. Biz de bunları bakanlıklara nazaran tasnif ettik ve sizlere de iletiyoruz. Elbette bizler için en kıymetlisi, bugünkü üzere devletimizi yanımızda görmek. Bu noktada son olarak şunu da vurgulamak isterim. Mevzuata ait yapılacak ıslahatlarda evvelce olduğu üzere kamu-özel dal diyalog düzeneklerinin kurulması çok yararlı olacaktır. Çünkü hazırlanan kanun tekliflerinde özel kesimin görüşünün vaktinde alınmaması, alanda pek çok ıstıraba neden oluyor. Biz, koşmaya, çalışmaya, üretmeye hazırız. Allah’ın müsaadesiyle tüm ezaları aşacak, yola devam edeceğiz. Ülkemizi daha güçlü, daha güçlü, daha müreffeh yapmak için üretmeyi, emek vermeyi sürdüreceğiz” sözlerini kullandı.

Şura, açılış konuşmalarının akabinde basına kapalı devam etti.

KAYNAK: İHA