New York eyaleti cinsiyetsiz şoför ehliyetlerine başladı

New York eyaleti, şoförlerin E (erkek) yahut K (kadın) yerine “X”i cinsiyet olarak işaretlemelerine müsaade veren birinci cinsiyetten bağımsız şoför ehliyetlerini yayınladı.

New York eyaleti, şoförlerin cinsiyet kategorisinde “X”i işaretlemesine müsaade veren cinsiyetten bağımsız şoför ehliyetlerini dağıtmaya başladı.

Daily Mail’in haberine nazaran, Devlet Motorlu Araçlar Bakanlığı, cuma günü bu hareketi “tarihi bir gün” olarak lanse ederek cinsiyetten bağımsız birinci fotoğraflı kimliklerin çıkarıldığını söyleyerek duyurdu.

Yeni siyaset, 24 Haziran’da resmen yürürlüğe giren Devletin Cinsiyet Tanıma Yasası’na uygun olarak uygulanıyor.

New York Valisi Kathy Hochul, yaptığı açıklamada hareketi överek, “Birkaç gün sonra Onur Ayını kutlamaya hazırlanırken, LGBTQ+ topluluğuna eşitlik ve saygıyı sağlamaya yardımcı olma uğraşımızda bir öbür zaferi temsil eden bu tarihi değişikliği duyurmaktan heyecan duyuyorum” dedi.

Hochul, “Cinsiyet kimliği yahut tabiri ne olursa olsun her insan, kim olduğunu yansıtan bir kimlik dokümanına sahip olmayı hak eder” diye ekledi.

EŞİTLİK İÇİN DEĞERLİ BİR ADIM OLARAK GÖRÜLÜYOR

Yeni yasanın bir modülü olarak, New Yorklular artık isim değişikliğini, adresini, doğum yerini ve doğum tarihini bir gazetede yayımlamak zorunda kalmayacak. Evvelki yasa, isim değişikliğinden sonraki 60 gün içinde bunu gerektiriyordu.

Ulusal Transseksüel Eşitlik Merkezi tarafından yaklaşık 1.800 New York sakini ortasında 2015 yılında yapılan ankette, transseksüel New Yorkluların yaklaşık üçte ikisi, kimliklerinden hiçbirinin tercih ettikleri isim ve cinsiyete sahip olmadığını söyledi.

Avukatlar da, yeni yasanın New York’ta eşitlik için kıymetli bir adım olduğunu söylüyor.

New York Sivil Özgürlükler Birliği İcra Yöneticisi Donna Lieberman geçen yıl yaptığı açıklamada, “Bu, çok uzun müddettir kim olduklarını yansıtan kimlik evraklarını arayan New Yorklulara eşlik eden hükümet onaylı damgalama, bürokrasi ve ayrımcılığa son verecek” dedi.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.