Meteoroloji ve Valilik İstanbul için peş peşe uyardı!

Kuvvetli fırtına nedeniyle ağaç yahut direklerin devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar yaşanabilir. İstanbul Valiliği de fırtınanın gece saatlerine kadar tesirli olacağını hatırlatarak vatandaşlara ihtarda bulundu.

Avrupa’da son yılların en sıcak günleri yaşanırken sıcak hava dalgasının Türkiye’yi de etkilemesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün varsayımına nazaran hava sıcaklıklarının yurdun güney doğu kesitlerinde mevsim normallerinin 2 – 4 derece üzerinde, öteki yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. İstanbul’da ise kuvvetli fırtına nedeniyle vatandaşlara ikazlar yapıldı.

MARMARA VE EGE İÇİN FIRTINA UYARISI

Marmara’da rüzgarın 18 Temmuz Pazartesi günü öğlen saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu taraflardan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına halinde eseceği varsayım ediliyor. Fırtınanın, tıpkı gün gece saatlerinde tesirini kaybetmesi beklenmektedir. Ege’de ise rüzgarın öğlen saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, güneyi kuzeybatı istikametlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75km/sa) fırtına biçiminde eseceği varsayım ediliyor. Fırtınanın, Salı günü gece saatlerinde tesirini kaybedeceği beklenmektedir.

İSTANBUL VALİLİĞİ UYARDI

İstanbul Valiliği, kentte fırtına görülebileceğini hatırlatarak toplumsal medya hesabından duyuru yayınladı. Valilikten yapılan açıklamada “Marmara Denizi’nde rüzgarın yarın öğlen saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden fırtına biçiminde eseceği iddia ediliyor. Fırtınanın, tıpkı gün gece saatlerinde tesirini kaybetmesi bekleniyor.” sözlerine yer verildi.