KYK yurt kayıtları ne vakit, nasıl yapılacak? 2022-2023 KYK yurt kaydı için istenen evrakların listesi

Yurt sonuçlarının duyurulması ile birlikte gözler kayıt süreçlerine çevrilmişti. Yurda birinci kere yerleşecek öğrencilerin birinci kayıt fiyatlarını yatırması gerekiyor. Ayrıyeten öğrencilerin yurtlara kayıt yaptırabilmesi için gerekli olan evrakları iletmesi talep ediliyor. Yurt kayıt süreçleri e-Devlet üzerinden gerçekleştirilirken, öğrenciler hangi dokümanları hazır bulundurması konusunda araştırma yapmaya başladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, yurtlar için son kayıt tarihini belirledi. Öğrenciler, eğitim aldıkları üniversitelerin akademik takvimlerine nazaran yurtlara yerleşmeye başlayacak. GSB Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında geçerli olacak yurt fiyatlarının daha muhakkak olmadığını duyurdu. Pekala KYK yurt kaydı için hangi dokümanlar istenecek? İşte yurt kayıtlarına ait bütün ayrıntılar…

KYK Yurt Kayıtları Ne Vakit Yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada yurt kayıt süreçlerinin başladığını duyurdu. Kayıt süreçleri 7 Eylül-9 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilecek. 

Yurt kaydı yaptırmak isteyen öğrencilerin birinci kayıt fiyatını ödemesi gerekmektedir. Bu fiyatın içerisinde güz bazında yatak fiyatı ve garanti bedeli bulunmaktadır. Bu fiyat yerleştirilen yurda ve özelliklerine nazaran değişir. Adaylar ödemesi gereken fiyatları e-Devlet üzerinden “Yurt e- ödeme” ekranından görüntüleyebilirler.

e-Devlet Yurt Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt kaydını tamamlamak isteyen öğrencilerin fiyatı yatırmasının akabinde e-Devlete T.C. kimlik numarası ve şifresiyle giriş yaparak taahhütname onayı yapması gerekmektedir. Sonrasında yurda yerleştirilen adaylar sonuç ekranında belirtilen dokümanlar ile yurt müdürlüğüne müracaatta bulunurlar.

KYK Yurt Kaydı İçin Hangi Dokümanlar İstenir?

KYK yurt kaydını tamamlamak isteyen öğrenciler için her sene aşağı üst emsal dokümanlar talep edilmektedir. Öğrencilerin yerleştikleri üniversitelerden alacağı öğrenci dokümanı, 4 adet şimdiki vesikalık, önlü ve artlı kimlik fotokopisi, IBAN numarası, Kan kümesi, KYK yurt fiyatının yatırıldığına dair dekont, öncelik evrakı üzere dokümanlar ile yurt müdürlüklerine müracaat edilebilir.

2022-2023 KYK Yurt Fiyatı Açıklandı Mı?

KYK yurt fiyatları kalınan yurdun özelliklerine ve tipine nazaran değişkenlik göstermektedir.  Gençlik ve Spor Bakanlığı şimdi bu yıl uygulanacak fiyatlara ait resmi bir açıklama yapmadı. Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, daha evvel yaptığı açıklamada resmi olarak yurt fiyatlarının Eylül ayında belirlenip açıklanacağı bilgisini paylaştı. Geçtiğimiz sene yurt fiyatları aylık 400 ila 600 TL ortasında değişkenlik gösteriyordu.