Kremlin’den AB’ye gaz sevkiyatı resti: Kendi toplumuna ziyan veriyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,  başşehir Moskova’da, yeni bahislere ait gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AB’nin Rusya’dan altın ve mücevher ithalatına yasak getirecek kararı içeren yeni yaptırım paketini kıymetlendiren Peskov, kelam konusu yaptırımların “Rusya’nın konum değişikliğine yol açmadığını” söyledi.

Peskov, “AB, çılgınca kendi çıkarlarına ve kendi toplumuna ziyan veren yaptırımlar uygulamayı tercih ediyor. Avrupa halkı, bu yaptırımlardan ve AB’nin aldığı kararların sonuçlarından acı çekmeye başladı” ifadesini kullandı.

“GAZ SEVKİYATI ZORLUKLARI AB’NİN UYGULADIĞI KISITLAMALARDAN KAYNAKLANMAKTADIR”

Rus doğal gazının Avrupa’ya sevkiyatı konusuna değinen Peskov, AB yetkililerinin, “Rusya’nın doğal gazla ilgili durumu siyasi baskı kurma gayesiyle şantaj yapmak için kullandığı” yönünde açıklamalar yaptığına dikkati çekti.

Peskov, “Bu cins açıklamalar muhakkak yanlış ve bunları katiyen reddediyoruz. Gaz sevkiyatıyla ilgili rastgele bir teknolojik zorluk, AB’nin uyguladığı kısıtlamalardan kaynaklanmaktadır. Kelam konusu kısıtlamalar, türbinler dahil ekipmanın tamirin yapılmasına müsaade vermiyor” diye konuştu.

Peskov, Rus enerji şirketi Gazprom’un gaz sevkiyatı konusunda yükümlülüklerini külliyen yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi.