Kral 3. Charles, İngiliz Parlamentosu’nda birinci konuşmasını yaptı

İngiltere Hükümdarı 3. Charles, krallığın yeni hükümdarı olarak İngiliz Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, annesi Kraliçe 2. Elizabeth’i anarak “Majesteleri pahalı ulusumuzun kalbinde yatan anayasal idare unsurlarını koruyarak ülkesine ve halkına hizmet etmeye kendini adamıştı” dedi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in geçen hafta vefat etmesinin akabinde tahta geçen Kral 3. Charles, İngiliz Parlamentosu’na hitap etti.

Kral 3. Charles, krallığın yeni hükümdarı olarak İngiliz Parlamentosu’na birinci ziyaretini eşi Camilla’nın iştirakiyle gerçekleştirdi. Kral konuşmasında, annesi Kraliçe 2. Elizabeth’in herkesin hayatında büyük mana söz ettiğini belirterek, Shakespeare’in bir evvelki Kraliçe Elizabeth (Kraliçe 1. Elizabeth) için “yaşayan tüm Prensler için bir modeldi” halindeki sözüne atıfta bulundu.

Annesi ile alakalı anıların, ülke demokrasisini “canlı ve nefes alma aracı” olarak koruma eden İngiliz Parlamentosu’nun her yerinde olduğunu söyleyen Kral, “Majesteleri kıymetli ulusumuzun kalbinde yatan anayasal idare unsurlarını koruyarak ülkesine ve halkına hizmet etmeye kendini adamıştı” dedi.

Kral 3. Charles, “(Kraliçe 2. Elizabeth) Tanrı’nın yardımıyla ve sizin tavsiyelerinizle özverili özel bir misyon örneği oluşturdu. Ben de bunu sadık bir biçimde takip etmeye karar verdim” diye konuştu.

Kralın konuşmasının akabinde parlamentodaki merasim İngiliz ulusal marşının çalınmasıyla tamamlandı. (AA)