Konya’da bisiklet seferberliği: Okula gitmek artık daha inançlı

550 kilometre ile Türkiye’nin en uzun bisiklet yolu ağına sahip kenti olan Konya’da hayata geçirdiği örnek uygulamalarla öne çıkan Konya Büyükşehir Belediyesi, çocukların bisikletle okula gidiş yollarını daha inançlı hale getirmek ve bisiklet konusunda farkındalık oluşturmak için “Güvenli Okul Yolları Projesi”ni başlattı.

LİDER ALTAY OKUL YOLUNDA ÇOCUKLARA BİSİKLETLE EŞLİK ETTİ

Bu kapsamda pilot bölge olarak Selçuklu Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu belirlendi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve Vilayet Emniyet Müdürü Engin Dinç, sabah bisikletlerle okullarına giden öğrencilere eşlik etti.

Konya’nın bir bisiklet kenti olduğunu ve bisiklet yolu uzunluğunda Türkiye’de açık orta önde olduğunu belirten Lider Altay, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte Bisiklet Master Planı’nı yapan birinci kentin tekrar Konya olduğunu hatırlatarak, bilhassa master planı çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

BİSİKLETİ ULAŞIM ARACI OLARAK KULLANAN BİR JENERASYON OLUŞTURMAK İSTİYORUZ

Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla hayata geçirilen “Güvenli Okul Yolları Projesi” kapsamında bisiklet servisi vazifesi yapacak polislerin ve zabıtaların çocukların geçiş güzergahını inançlı hale getirerek, çocukların okula bisikletle gelmelerini sağlayacaklarını kaydeden Lider Altay, şöyle devam etti: “İlçelerimizde birer okul pilot olarak bu devir için seçildi. İnşallah bundan sonra bilhassa sayıyı artırarak devam etmeyi arzuluyoruz. Çocuklarımızın okula bisikletle gelmelerini sağlamak, onların inançlı bir biçimde okullara ulaşımını sağlamak bizim en kıymetli önceliğimiz. Ayrıyeten spor yapan bir jenerasyon, bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanan bir kuşak oluşturmayı istek ediyoruz. Ben tüm çocuklarımıza ve velilerine teşekkür ediyorum. Ayrıyeten Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüze ve Vilayet Emniyet Müdürümüze de gösterdikleri hassasiyetten ötürü teşekkür ediyorum. Vazife yapan tüm polis arkadaşlarımıza, zabıta memurlarımıza da teşekkür ediyorum.”

ÇOCUKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ HER ŞEYDEN ÇOK DAHA DEĞERLİ

Bisiklet kullanıcıları için en değerli sorunun güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Lider Altay, “Maalesef taşıt şoförlerimiz bisikletleri bir taşıt olarak görmüyor. Bu kent hepimizin ve yollar hepimize ilişkin. Bunu bir bisiklet kullanıcısı olarak bilhassa söylüyorum. Çocuklarımızın güvenliği her şeyden çok daha değerli. Biz polislerimizle, zabıtalarımızla, onların inançlı bir biçimde okula bu projeyle ulaşmalarını sağlıyoruz. Ancak yalnızca okula giden değil; bisiklet kullanan tüm çocuklarımıza, bisiklet kullanan vatandaşlarımızın tamamına taşıt şoförlerimizin daha saygılı olmasını, bisiklet yollarımızı park alanı olarak kullanmamalarını istiyoruz. İnşallah Konya bu işi başaracak, ben tüm Konyalılara güveniyorum. Bize güvendikleri için velilere teşekkür ediyorum. İnşallah kazasız, belasız bir formda bu süreci tamamlayacağız.” dedi.

BİSİKLET YOLLARINDA DAHA TİTİZ DAVRANACAĞIZ

Vilayet Emniyet Müdürü Engin Dinç, “Konya’da 2022 yılını yaya ve bisiklet yılı olarak ilan edeceğiz inşallah. Çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden daha kıymetli. Bilhassa okul yollarında ve bisiklet yollarında bundan bu türlü trafik kurallarına şoförlerimizin uyması noktasında titiz davranacağız. Lütfen çocuklarımıza ve yayalarımıza karşı daha hassas olalım. Ben şimdiden tüm şoför kardeşlerimize teşekkür ediyorum.”

LİDER ALTAY’A TEŞEKKÜR EDERİZ

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise Konya’nın eğitimde her geçen gün daha çok muvaffakiyete imza attığını tabir ederek, “Bu açıdan da en âlâ okul meskene en yakın olan okuldur. Okula ulaşım noktasında bisiklet çocukluğumuzdan beri yaşadığımız kültür. Bu noktada en hoş çalışmayı yapan, Türkiye’ye örnek olan Uğur Liderimize teşekkür ediyoruz. Burada takviye veren Emniyet Müdürümüze, ve velilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah okula inançlı bir formda bisikletle gideceğiz inşallah.

ÖĞRENCİLER UYGULAMADAN ŞAD

Bisiklet kullanmayı çok sevdiklerini belirten öğrenciler de okullarına bisiklet yollarını kullanarak zabıta ve polis eşliğinde inançlı bir biçimde gidebildikleri için keyifli olduklarını söyledi.