Konutunu ateşe verip balkondan atladı: İtfaiye eri son anda kurtardı

İzzetpaşa Mahallesi Okul Ortası Sokak 8/3 numarada saat 16.30 sıralarında; uzun müddettir ruhsal tedavi gördüğü öğrenilen Niyazi Akşahin, bilinmeyen bir nedenle anne ve babasıyla tartıştı.

‘BOĞAZINI SIKARAK TEHDİT ETTİ’

Annesinin boğazını sıkarak mevtle tehdit etiği öne sürülen Akşahin, daha sonra konutu yakmak istedi. Bunun üzerine anne ile babası polis merkezine giderek oğulları hakkında şikayette bulundu.

KAPIYI KİTLEDİ, İTFAİYE ÇAĞRILDI

Ailenin şikayetinin akabinde polis Niyazi Akşahin’i gözaltına almak için bulunduğu adrese geldi. Polisi gören Akşahin, dairenin kapısını kilitledikten sonra konuttaki eşyalara ziyan vermeye başladı. Polis ve komşularının ikna eforları sonuç vermeyince olay yerine itfaiye grupları sevk edildi.

ŞİŞME YATAĞI AÇILDI

İtfaiye çalışanları, Niyazi Akşahin’in atlayabileceği ihtimaline karşı sokağa şişme yatağı açtı.

Evden dumanlar yükseldiğini gören polis, itfaiye gruplarının yardımıyla daire kapısını kırarak içeri girdi. Bu sırada, Niyazi Akşahin polise yakalanmamak için 3’üncü kattaki dairelerinin balkonundan aşağı atladı. Akşahin’in sokağa düşeceğini fark eden bir itfaiye eri açtığı şişme yatağını son anda düşeceği tarafa hakikat çekti.

İTFAİYE ERİ KURTARDI

Niyazi Akşahin, itfaiye erinin son anda yaptığı atakla şişme yatağa düştü. Gözaltına alınan Akşahin, sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Yangın ise itfaiye takımlarınca söndürüldü.

Niyazi Akşahin’in, balkondan atladığı ve itfaiye erinin son andaki atılımı sayesinde muhtemel bir mevtten döndüğü anlar etraftaki bir işyerinin güvenlik kamerasına da yansıdı.

“ZEKİ BİR ÇOCUK ANCAK KENDİNE BİRTAKIM SIKINTILAR YARATIYOR”

Niyazi Akşahin’in çocukluğunda spor hocalığını da yapan komşusu Halil Durna, “Geçen sene de birebir olay yaşanmıştı. Evvelki yıllarda annesiyle ilgili bir sorun yarattı. Geçen sene atlamamıştı. Özel Harekat gelip yakalamıştı. Bugün, polis ön taraftan baskı yapınca, o da yakalanmamak için art balkondan, itfaiyenin kurduğu çadıra atladı. Polisten müsaade alarak kapıdan girip kendisiyle konuşmak istedim. İçeri gireceğim sırada, balkondan atladı. Aslında çok efendi, dürüst, delikanlı bir çocuk. Aile içi bir sorunu mu var, bilmiyorum. Üniversite mezunu, çok zeki bir çocuk fakat kendi kendine birtakım problemler yaratıyor. Doktora gidip ilaç almasına karşın bazen çok gerilimli oluyor ve bu tip olaylara meydan veriyor” dedi.

“EVİ ATEŞİ VERİP AŞAĞI ATLADI”

Erkan Akdere, “Akıl sıhhati yerinde olmayan bir arkadaş, konutu yakmış. Annesine ziyan vermeye kalkmış. Geçen yıllarda yeniden yapmıştı. Bir külfetleri var herhalde. Meskeni ateşi verip aşağı atladı. İtfaiyeci kurtardı. Tek başına, şişme hava yastığını kenarından çekerek tam köşeye düşmesini engelledi. Yakalayıp kelepçelediler, götürdüler. Rastgele bir yerine bir şey olmadı. Ambulansa bindirdiler” diye konuştu.

GEÇEN YIL İNTİHARA KALKIŞMIŞTI

Ailesi tarafından daha evvel 7 sefer hastaneye kaldırıldığı öğrenilen Niyazi Akşahin geçen yıl mart ayında da emsal bir olay gerçekleştirmişti. Ailesiyle tartışan Niyazi Akşahin, intihar gayesiyle balkona çıkarak, “Burayı patlatacağım. TSK gelecek, Jandarma helikopteri gelecek, askeriye gelecek, ben aşağıya inmem” halinde kelamlar sarf etmişti.

Akşahin, olay yerine gelen özel harekat polislerini görünce balkondan inmişti.