Kemal Özkiraz: Bundan sonra Türkiye geneli seçim anketi yapmayı düşünmüyoruz

Avrasya Araştırma Şirketi’nin kurucusu Kemal Özkiraz, “Türkiye’de ne kadar çaba harcanırsa harcansın sağlıklı anket yapma imkanı olmadığını görüyoruz. Türkiye geneli seçim anketi yapmayı ve paylaşmayı düşünmüyoruz” dedi.

Özkiraz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hem bizim anketlerimizde hem de diğer anketlerde hata payını aşacak boyutta hiçbir ciddi bilimsel hata bulamıyorum. Elimizde hile yapıldığına dair bir kanıt da yok. O halde bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı” ifadelerini kullandı.

Özkiraz, Twitter paylaşımında şunları kaydetti:

“Elektronik cihazlarıma polis tarafından el konulduğu için sim kart ve doğrulama kodumu yeni alabildim. Seçimden önce gözaltına alındım, 4 gün süren gözaltı süremde de twiter hesabımı kullanamadım. Twitter hesabımdan bazı twitler atılmış bunları da ben atmadım. Seçimleri ve yaşananları takip edemedim hatta oy dahi kullanamadım. Seçim sonuçlarıyla anketlerimiz arasında ciddi farklar var. Serbest kaldıktan bu yana tüm ham datalarımızı inceledim. Bizim gibi hatapayı dışımda tahminde bulunan birçok firmayla ham datalarımızı karşılıklı çek ettik. Açıkça söylemem lazım ki hem bizim anketlerimizde hem de diğer anketlerde hatapayını aşacak boyutta hiçbir ciddi bilimsel hata bulamıyorum. Elimizde hile yapıldığına dair bir kanıt da yok. O halde bizim asla ölçemediğimiz ve asla ölçemeyeceğimiz şeyler olmalı. Bunun çok büyük kısmının sonradan vatandaşlık almış kişiler ve yurtdışı oylar olduğunu düşünüyoruz (YSK bu bilgileri şeffaf biçimde paylaşmadığı için bu konu da esasen kesin değil) Sandık güvenliği konusunda da muhalefetin tüm temsilcileri eksikler olduğunu kabul ettiğine göre maalesef ki bunları sonraki seçimlerde de ölçemeyeceğimiz açıktır. Hülasa Türkiye’de ne kadar çaba harcanırsa harcansın sağlıklı anket yapma imkanı olmadığını görüyoruz. Bu sebeple de bundan sonra (en azından bahsettiğim bilinmezlikler ortadan kalkana kadar) Türkiye geneli seçim anketi yapmayı ve paylaşmayı düşünmüyoruz.”

Özkiraz, 13 Mayıs’ta Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin hakkında sosyal medyada yayılan iddialara ilişkin şikayetinin ardından gözaltına alınmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir