İtalya’da Mussolini’den beri bir birinci: Çok sağcı önder Giorgia Meloni anketlerde birinci

İtalya’da Başbakan Mario Draghi’nin hükümet krizi sonucu istifa etmesinin akabinde erken seçim hazırlıkları sürerken, çok sağın Mussolini’den bu yana birinci kere iktidara gelmesi gündemde.

İtalya siyasi kriz nedeniyle 25 Eylül’de erken seçime gitmeye hazırlanırken ülkede çok sağın yıllar sonra yine iktidara gelme ihtimali tartışma yaratıyor.

Başbakan Mario Draghi, koalisyon hükümetinde patlak veren kriz nedeniyle geçen hafta istifa etmiş, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da parlamentoyu feshetmişti.

Neofaşist ve çok muhafazakar İtalya’nın Kardeşleri partisinin 45 yaşındaki bayan önderi Giorgia Meloni, anketlere nazaran başbakanlık koltuğuna en yakın isim olarak öne çıktı. İtalya basını, 2018’de yüzde 4 oy alan partinin süratli yükselişinin İtalya’daki değişim arayışının bir sonucu olduğunu yazdı.

ÜLKENİN BİRİNCİ BAYAN BAŞKANI OLABİLİR

Eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin dördüncü hükümetinde 2008-2011 yılları ortasında Gençlik Bakanı olarak vazife yapan Meloni, seçilmesi halinde ülkenin birinci bayan başbakanı ve Mussolini’den sonraki birinci çok sağcı önderi olacak. 2020’den bu yana Avrupa Muhafazakarlar ve Reformistler Partisi’nin başkanlığını yürüten Meloni, siyasete atılmadan evvel gazetecilik yapıyordu.

Meloni, Matteo Salvini ve eski Başbakan Berlusconi’nin psrtileriyle ittifak yapıyor.

İkinci Dünya Savaşı sonunda İtalyan komünistleri tarafından idam edilen faşist önder Benito Mussolini’nin başkanı olduğu Ulusal Faşist Parti’nin devamı olarak görülen İtalya’nın Kardeşleri, Matteo Salvini liderliğindeki çok sağcı Kuzey Birliği ve Berlusconi’nin Forza Italia partisiyle seçim ittifakı yapıyor. Meloni, Mussolini’yle bağları olduğunu reddederken parti yetkililerinin o periyottaki faşist önderleri öven açıklamalar yapması tartışmalara yol açmıştı.

Bir çocuk annesi Meloni, göç, kürtaj hakkı, eşcinsel evlilik üzere mevzularda çok muhafazakar görüşleri savunuyor ve Avrupa genelinde çok sağcı partilerin ittifakı içinde de kıymetli bir isim olarak görülüyor.