İnternet kesintisinin Dünya ekonomisine etkisi inanılmaz boyutlara ulaştı

Bazı hükümetlerin 2022’de interneti kasten kapatmasının tek nedeni barışçıl protestocuları sansürlemek değildi. Ancak araştırmacılar bunun birincil hedef olduğunu ve küresel ekonomiye çok büyük bir maliyet getirdiğini söylüyor.

Top10VPN tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2022’de devlet emriyle internet kesintilerinin maliyeti küresel ekonomiye 10 milyar dolardan fazlaya mal oldu. Bu rakam 2021 maliyetlerini neredeyse ikiye katlıyor. Bu maliyete en büyük katkı, 8,77 milyar dolar ile Rusya’dan geliyor. Ukrayna istilası sonrasında başlayan sosyal medya kısıtlamaları Facebook, Instagram ve Twitter’a erişimi engelliyor. Top10VPN raporuna göre bu yıl şimdiye kadar 16 ülkede internet kapanmaları yaşandı.

Hükümetin interneti kapatmasının diğer nedenleri arasında Sudan, Suriye ve Cezayir’de öğrencilerin akademik sınavlarda kopya çekmelerini önleme çabaları yer alıyor. Çatışmaya dayalı olmayan bu kapatmalar da ucuz değil ve bazen küresel ekonomiye günlük 6 milyon dolardan fazlaya mal oluyor.

Top10VPN raporu, daha küçük kesintilerin ek ekonomik ve insan hakları maliyetlerini göz ardı ederek büyük internet kesintilerine odaklandı. 2021’de, yıllık raporlarında yalnızca 50 internet kesintisi belgelendi. 2016 ile 2021 arasında ise 931 kapanma kaydedildi. 2022’de hükümet kaynaklı büyük internet kesintilerinden 370 milyondan fazla İnternet kullanıcısının etkilendiği belirtiliyor.

Hükümetler interneti kapattıklarında, çoğunlukla internetin tamamen kesilmesine, hedeflenen sosyal medya kapatmalarına veya internet hızını yavaşlatan internet kısıtlamaları koymak için şirketlerle işbirliği yapıyor. Kullanıcıların yalnızca kısa mesaj gönderebilmesi mümkün oluyor.

Top10VPN’e göre, hükümetin internet kesintilerinin en büyük maliyetle geldiği Rusya’da, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana VPN talebinde patlama yaşanıyor.

Bu kesintilerin yakın zamanda duracağına dair bir kanıt yok. Geçen ay, Birleşmiş Milletler, insan haklarını sınırlamak için internet kesintilerini kullanan hükümetlerle işbirliğini durdurmanın şirketlere bağlı olduğunu öne sürdü. Mayıs ayında BM, “şirketlerin kesintilerin uygulanmasına meydan okumak için tüm yasal önlemleri araştırmasını” tavsiye etti.