Giysilerinizde ter lekesi mi var? Aman onları kurutucuya koymayın!

Giysilerinizdeki ter lekeleri epeyce inatçı olabilir. Sarı yahut beyaz renkli lekeler çoklukla hayli barizdir ve onlardan mümkün olduğunca çabuk kurtulmak istersiniz. Neyse ki, bu lekelerin kısa müddette yok olmasını sağlayacak birkaç kullanışlı ipucu var. Fakat çamaşırları daha sonra çamaşır kurutma makinesine koymak? Bunu yapmanızı sahiden tavsiye etmiyoruz.

Terli giysilerinizi kurutucudan uzak tutun.Ter lekeleri nasıl çıkarılır?

1. yöntem

En sevdiğiniz beyaz gömleğinize hakikaten bağlı mısınız, lakin üzerinde yakışıksız sarı lekeler mi var? O vakit ter lekelerinin nasıl çıkarılacağını bilmek yararlı olabilir. İşte gereksiniminiz olan materyaller;

  • 250 mililitre beyaz sirke
  • 500 mililitre ılık su
  • 120 gram kabartma tozu
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit

Beyaz sirkeyi ve ılık suyu bir kova yahut leğende karıştırın. Kelam konusu giysiyi kovaya koyun ve 20 dakika bekletin. Farklı bir kapta kabartma tozu, tuz ve hidrojen peroksiti kalın bir macun haline gelene kadar karıştırın. Giysiyi sirkeli sudan çıkarın ve dikkatlice sıkın. Bir havlunun üzerine koyun ve macunu sarı renkli ter lekelerinin üzerine sürün. Hidrojen peroksit kumaşı beyazlatır, tuz ve kabartma tozu ise giysilerin liflerinden inatçı lekeleri çıkarmak için birlikte çalışır. Macunu 20 dakika bekletin ve işini yapın. Akabinde giysiyi çamaşır makinesinde olağan dönemde yıkayın ve kurumaya bırakın.

2. yöntem

Biraz aspirini ılık suyla karıştırıp giysideki ter lekesine sürerek yapabilirsiniz. Karışımı 24 saat bekletin ve akabinde giysiyi üreticinin yıkama talimatlarına nazaran yıkayın. Artık ter lekesi yok!

3. yöntem

Tuzun aşındırıcı özelliği leke gidermede tesirlidir. Ilık su ile ıslattığınız lekeye tuz dökerek bir saat bekletmelisiniz. Akabinde ovarak durulayabilirsiniz.

4. yöntem

Lekenin üzerine karbonat döktükten sonra üzerine birkaç damla limon sıkılır. Bir mühlet bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Limon asidik bir yapıya sahip olduğu için leke çıkarmada tesirlidir.

Kurutucuda değil

Ter lekelerini tedavi ederken sahiden çamaşır kurutma makinesini kullanmamalısınız. Neden? Zira kurutucunun ısısı, lekelerin giysinin kumaşına daha da inatla yapışmasına neden olur. Bu, o nahoş sarı lekeleri kıyafetlerinizden çıkarmayı çok daha güç hale getirir. Ter lekelerinin büsbütün çıktığına emin misiniz? Akabinde çamaşırları tekrar kurutucuya itimatla koyabilirsiniz.