Gazeteci Metin Göktepe, katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı

8 Ocak 1996’da haber izlediği sırada polislerce gözaltına alınan ve dövülerek öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe için ölümünün 26. yılında Esenler’de bulunan Kemer Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi.

Törene, Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Berkin Elvan’ı annesi Gülsüm Elvan ile Göktepe’nin arkadaşları katıldı.

’26 YIL ÖNCE ŞU SAATLERDE ÖLDÜRÜLMÜŞ TUTSAKLARIN CENAZESİNİ İZLEMEK ÜZERE HALA YAŞIYORDU’

Anma töreninde konuşan abla Meryem Göktepe, “Bugün yine Metin ile buluşmaya geldik. 26 yıl önce şu saatlerde Metin öldürülmüş tutsakların cenazesini izlemek üzere hala yaşıyordu. Ne yazık ki gözaltına alınıp katledildi. Ancak sadece gazeteciler değil bütün ülke halkının, sendikaların ve başta annem olmak üzere bu davanın katillerinin yargılanmadan bitmeyeceğinin mesajını verdi. Bugün burada olmanız çok kıymetli. Metin’i unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

CHP DE MESAJ PAYLAŞTI

CHP de sosyal medya hesaplarından bugün yayınladığı mesajla Göktepe’yi andı. Paylaşımda, şu mesaj verildi: “26 yıl önce bugün, gözaltında işkence ile katledilen Gazeteci Metin Göktepe’yi saygı ve özlemle anıyoruz.”

EYÜP KAPALI SPOR SALONUNDA ÖLDÜRÜLDÜ

Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 tarihinde, Ümraniye E Tipi Cezaevinde öldürülen tutuklular Orhan Özen ile Rıza Boybaş’ın cenaze törenini izlemek için gittiği Alibeyköy’de polisler tarafından gözaltına alınmış ve götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu’nda dövülerek öldürülmüştü.