Finlandiya, ‘Türkiye ile derin fikir birliğine vardık’

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara, Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in imzaladığı mutabakat kapsamında, Türkiye ile Finlandiya’nın derin fikir birliğine vardığını söyledi.

Salovaara, Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Tepesi’nde 28 Haziran’da imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Sistem’in düzenlenen birinci toplantısına ait İsveç’in Dagens Nyheter gazetesine açıklama yaptı.

Anlaşmada belirtilen iş birliği sisteminin kurulması için çalışmalara başladıklarını belirten Salovaara, “Biz Türkiye ile derin bir fikir birliğine vardığımızı düşünüyoruz. Türkiye, Finlandiya’dan yeni iade taleplerinde bulunmadı. İsveç için bu hususta bir şey söyleyemem. Ana bahsimiz da bu değildi.” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, yetkililer toplantının başşehir Helsinki’de yapıldığını duyurmuştu. Daha sonra bu bilgiyi düzelten Finli yetkililer toplantının Vantaa kentinde yapıldığını, güvenlik nedeniyle daha evvel bu türlü bir açıklama yapıldığını kaydetti.