Facebook ifşacısı, toplumsal medya platformlarıyla savaşmak için hazırlanıyor

Facebook’tan bir dizi doküman ve bilgi yayınlayan ve toplumsal ağın davranışları hakkında parlamento önünde söz veren Frances Haugen, artık de Meta üzere toplumsal medya şirketlerini araştırmak için kâr gayesi gütmeyen bir kuruluşun öncüsü olmak istiyor.

Geçtiğimiz aylarda Facebook’un gençler ve çocuklara yönelik ziyan veren kullanım oluşturduğunu, yanlış bilgiler yaydığını ileri süren eski Facebook çalışanı Frances Haugen, artık de araştırmalarını öbür platformlarını kapsayacak hale getirmek istiyor.

Haugen’in “Beyond the Screen” (Ekranın Ötesinde) olarak isimlendirmek istediği tertip, üç ana gayeye odaklanmayı planlıyor: Potansiyel olarak toplumsal medya şirketlerine karşı gelebilecek avukatları eğitmek, yatırımcıları bir teknoloji şirketine para vermeden evvel toplumsal olarak ne kadar sorumlu olduğunu araştırmaya teşvik etmek ve düzenleyicilerle araştırmacılara platformların nasıl çalıştığına dair içeriden bir bakış açısı kazandırmak.

5 MİLYON DOLAR FON TOPLAMAK İSTİYOR

Haugen’in şu anda projede iki bireyle daha çalıştığı ve projeyi hayata geçirmek için yaklaşık 5 milyon dolar fon toplamak istediği bildiriliyor. Hatta şu anda ismi açıklanmayan birtakım destekçilerden bir ölçü fon aldığı da belirtiliyor.

Haugen, Beyond the Screen’in, toplumsal medya devlerine karşı toplu davalarda, avukatların dosyalama sırasında ne arayacaklarını bilmelerini sağlayabilmeyi umuyor. Ayrıyeten yatırımcılara da potansiyel olarak onlara, iş için güzel, lakin toplum için berbat olabilecek bir şirketten neden vazgeçmeleri gerektiğini göstermeyi hedefliyor.

Ayrıca Haugen, platformların ve algoritmalarının nasıl çalıştığını göstermek ve test etmek için kullanılabilecek geçersiz bir toplumsal ağ yapmak istiyor. Haugen, gayesinin bu cins bir tertibin gerekli olmadığı noktaya gelmek olduğunu söylüyor: “En büyük umudum, artık bunlarla alakalı olmamak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.