Enginarın bu yararı bilinmiyor! Hakikat formda yendiğinde zayıflatıcı tesir gösteriyor…

Mutfakta lezzetli ve çok taraflı olmasının yanı sıra lif açısından çok varlıklı olan enginar, düşük kalori sağlar ve potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi çok yararlı mineralleri yüksek oranda içerir.

Enginar ayrıyeten flavonoidler, tanenler, inülin ve ona birçok sağlıklı özellik kazandıran fitosteroller üzere çeşitli etkin hususlar içerir. Yenilebilir kısım, en yüksek faal bileşen konsantrasyonu bulunan, “kalp” olarak isimlendirilen çiçek başının tabanında bulunan kısımdır.

Enginarın besin değerleri

Enginarın en dikkat alımlı özelliği bol protein içermesidir. 100 gram yenilebilir kısım başına toplam 2,7 gram protein içerir. Ayrıyeten 100 gram yenilebilir kısım başına toplam 5,5 gram lif sağlar.

Yağlar çok küçük bir ölçüde bulunur. 100 gram yenilebilir kısım başına 0,2 gram yağ içerir.

Enginarlar ayrıyeten hem vitamin hem de mineraller için yeterli bir kaynaktır. Bilhassa B1 vitamini olarak da bilinen tiamin (100 gram yenilebilir ksıım başına 60 mcg), B2 vitamini olarak riboflavin (100 mcg) ve B3 vitamini olarak bilinen niasin (500 mcg) olmak üzere uygun ölçüde B vitamini sağlar.

Ayrıca enginarın 100 gr yenilebilir kısmının 18 mcg A vitamini ve 12 mg C vitamini içerir.

Enginarın 100 gram yenilebilir kısmında 376 mg potasyum, 1 mg demir, 86 mg kalsiyum, 45 mg magnezyum, 950 mcg çinko, 240 mcg bakır, 67 mg fosfor ve 133 mg sodyum bulunur.

Enginar temel olarak sudan oluşur, yenilebilir kısmın tartısının yüzde 90’ından fazlası sudur. Bu nedenle kalorisi çok düşüktür. 100 gram yenilebilir kısım yalnızca 22 kalori içerir.

Enginarın faydaları

Enginar her vakit arındırıcı ve sindirimi kolaylaştıran bir besin olarak kabul edilmiştir. Acı tadıyla bilinen ana faal bileşenleri kafeik asit türevleri (sinarin dahil), flavonoidler ve seskiterpen laktonlardır.

Enginardaki bu etkin unsurlar safra asitlerinin üretimini ve salgılanmasını uyarır. Enginarın karaciğer üzerindeki tesirleri yaygın olarak bilinmektedir. Çalışmalar, özütlerinin hem karaciğerde hem de safra kesesinde uyarıcı özelliklerini doğrulamıştır. Safra asitleri, yağ asitlerinin sindirimini sağlar ve kandaki kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürür.

Ayrıca karaciğeri oksidasyon süreçlerinden koruduğu için kanıtlanmış bir antioksidan tesire sahiptir. Bu açıdan bakıldığında enginar, bedenin toksinleri atmasına yardımcı olan arındırıcı özelliklere sahip doğal bir ilaç olarak kabul edilir.

Enginarın arındırıcı özelliği, lif açısından varlıklı olması ve içerdiği flavonik bileşikler ve mineraller, bilhassa potasyum ve magnezyum sayesinde idrar söktürücü tesire sahip olmasına ve böylelikle böbrekleri temizleme fonksiyonunu desteklemesine dayanmaktadır.

Enginar, karaciğer işlevine olumlu tesiri olan maddelr sayesinde karaciğer gözetici olarak kullanılır. Ayrıyeten, enginar yaprağı ekstresi hazımsızlığa karşı ve sindirim bozuklukları ve irritabl bağırsak durumunda etkiliir. Yaprak özü ayrıyeten safra üretimini uyarma ve karaciğeri müdafaa özelliğine de sahiptir.

Enginar yaprağı ekstresi ayrıyeten, toplam kolesterol, makus kolesterol ve trigliserit düzeylerinin düşürülmesinde rol oynadığı için kalp ve damar meselelerinin önlenmesinde de yararlıdır. Safra asitlerinin salgılanmasındaki artış, kolesterolün atılmasını kolaylaştırır ve kandaki yağ düzeylerinin düşük tutulmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, enginar yaprağının karaciğerde kolesterol üretimini azaltma yeteneği de vardır.

Enginarın antioksidan tesiri karaciğeri, kalbi ve dolanımı müdafaanın yanı sıra hücresel yaşlanmayı da yavaşlatır ve kısmen de olsa tümör gelişiminden korur.

Ayrıca haşlanmış enginar, yemeklerden sonra kandaki şeker ve insülin düzeyindeki artışı azaltır.

Zayıflatıcı tesir gösteriyor

Bir enginar günlük muhtaçlık duyulan lifin dörtte birini sağlar, kilo vermek ve bilhassa selülitle savaşmak isteyenler için harikadır. Lifler tokluk hissini arttırır ve bağırsak işlevini düzenler.

İdrar söktürücü ve arındırıcı tesirin yanı sıra dolanımdaki yağların azaltılması da zayıflamayı dayanaklar.

Bu nedenle enginar kullanımı artırabilirsiniz. Enginar makarna, pilav, et ve balıkla düzgün masraf ve ayrıyeten lezzetli salataların ve garnitürlerin ana bileşeni olabilir. Buharda pişirilirse yahut az pişirilirse, sağlıklı özelliklerinin birçoklarını korur.