Enflasyonda rekor düzey öngördü: SocGen’den dolar/TL ile ilgili yeni tavsiye

Fransız banka Société Générale (SocGen) Türkiye ile ilgili yeni bir tahlil yaptı.

Société Générale (SocGen) Türkiye ile ilgili tahlilinde enflasyonda zirve noktasının yüzde 87 olacağını öngörürken Dolar/TL ‘de uzun durum tavsiyesinde bulundu.

Banka daha evvel 22 olarak açıkladığı yıl sonu dolar/TL kestirimini korurken dolar/TL’de uzun konum tavsiye etti.

SocGen CEEMEA Baş Stratejisti Marek Drimal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos toplantısında faizde de bağlantısında de bir değişiklik beklemediklerini vurguladı.

Drimal 16 Ağustos tarihli notunda, “TÜİK’in yıllık resmi enflasyon verisinin Ekim ayında yüzde 87 ile zirve yapmasını bekliyoruz” dedi.

“Enflasyonun daha da ivme kazanması beklense de faiz artırımları ihtimal dışı olmaya devam ediyor” denilen notta, Merkez Bankası’nın kredi büyümesini kısmak, döviz durumları caydırıcı adımlar atmak ve lirayı desteklemek için öbür tedbirlere odaklanmayı sürdürmesinin beklendiği tabir edildi.

TCMB için baz senaryolarının mevcut siyasetin en azından gelecek yıl 18 Haziran’da planlanan seçime kadar devam etmesi olduğunu söyleyen Drimal, “Bize nazaran sağlam turist gelirleri, muhtemelen şu anda, 2022’nin üçüncü çeyreğinde lira üzerindeki baskıları hafifletirken, kredi büyümesini denetim eden tedbirler ve TCMB’nin yükselen rezervleri de kış aylarında liranın denetimsiz bir paha kaybı yaşamasının önüne geçecektir” tabirlerini kullandı.