Eğitime erişim yok ama Bakan yine bildiğimiz gibi: Uzaktan eğitime sıkıca tutunalım

Salgın tedbirleri kapsamında bir kez daha uzaktan eğitime geçilirken Bakan Ziya Selçuk’tan ‘bilindik’ bir açıklama geldi. Selçuk, ‘Uzaktan eğitimde tüm imkanlarla öğrenci ve öğretmenlerin yanındayız” derken veriler tam tersini söylüyor.

Eğitime erişim yok ama Bakan yine bildiğimiz gibi: Uzaktan eğitime sıkıca tutunalım

Açıklanan EBA verileri, eğitime erişim problemlerinin uzaktan eğitimin birinci senesinde de çözülemediğini gösterirken, tüm eğitim, öğretim kurumlarında bir kez daha uzaktan eğitime geçildi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konuya ilişkin yaptığı açıklamada; salgın tedbirleri kapsamında alınan kararlar doğrultusunda, resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim kurumlarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise eğitime verilen arayı, “Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız” ifadeleriyle değerlendirdi.

Selçuk, “Bugün alınan tam kapanma kararı, bayramdan sonraki günlerde okullarımızda yüz yüze eğitime başlayabilmemize bir umuttur. Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız. Sağlığımıza dikkat edip, tedbirlerimizle, uzaktan eğitime sıkıca tutunalım” dedi.

Bugün alınan tam kapanma kararı, bayramdan sonraki günlerde okullarımızda yüz yüze eğitime başlayabilmemize bir umuttur. Tüm imkânlarımızla öğrencilerimizin, velilerimizin, öğretmenlerimizin yanındayız. Sağlığımıza dikkat edip, tedbirlerimizle, uzaktan eğitime sıkıca tutunalım.

— Ziya Selçuk (@ziyaselcuk) April 26, 2021

VERİLER BAKAN’I YALANLIYOR: EBA AKTİF KULLANILMIYOR

Öte yandan uzaktan eğitimde tüm imkanları sağladıklarını savunan Selçuk’un açıklamalarını EBA verileri yalanlıyor.

Uzaktan eğitim verileri, öğrencilere sağlanan tablet desteğinin yetersiz olduğunu gözler önüne seriyor. EBA’ya erişebilen öğrencilerin yalnızca yüzde 9’u tablet kullanırken yüzde 61’i cep telefonuyla ders takibi yapabiliyor.

İstatistiklere göre, örgün eğitimde 18 milyon 241 bin 881 öğrencinin olduğu Türkiye’de, 4 milyon 247 bin öğrenci EBA’yı aktif kullanamadı. EBA’yı aktif kullanan öğretmen sayısının ise 1 milyon 277 bin 725 olduğu bildirildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir