Dünyaca Ünlü Analistler, Altın’ın Sıradaki 4 Seviyesini Verdi!

Bir günlük ertelemeden sonra, S&P 500 bir kez daha yoğun bir satış baskısı görürken, altın piyasası, fiyatların 1.850 dolarda başka bir kritik direnç seviyesinin üzerinde kalması nedeniyle, piyasa oynaklığından yararlanmaya devam ediyor.

“Yıl sonuna kadar altın fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi bekleniyor”

Geniş hisse senedi piyasası endeksi, ayı piyasası bölgesiyle mücadele etmeye ve flört etmeye devam ederken, ekonomistler ve piyasa analistleri arasındaki olumsuz duygu korosu büyüyor. Birçok analist, yıl sonuna kadar altın fiyatlarının önemli ölçüde düşmesini bekliyor.

Yakın tarihli bir raporda, Société Générale’deki piyasa stratejistleri, hisse senetlerinin rallilere eğilimli olabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. Ancak, S&P’nin zorlu bir yokuş yukarı savaşla karşı karşıya olduğunu da ekliyorlar.

“ABD ekonomisi artan stagflasyon riskleriyle karşı karşıya”

Fransız bankası ayrıca, enflasyonun inatla yüksek kalması ve büyüme beklentileri üzerinde baskı oluşturması nedeniyle, ABD ekonomisinin artan stagflasyon riskleriyle karşı karşıya olduğunu da hatırlatıyor. Analistler, en son raporlarında şu değerlendirmeye yer veriyor:

En önemli öncü göstergeler, ‘risk ortadan kaldırma’ anlayışının (long USD, ABD 10y, getiri eğrisinin düzleşmesi) bulunması ve özellikle ‘stagflasyon‘ olmak üzere kuyruk risklerine odaklanma inancımızı destekliyor.

BofA, enerji sektörü alımlarının artırılmasını tavsiye ediyor

Bank of America’daki (BofA) piyasa analistleri de stagflasyon hayaletini görüyor. Analistler, hisse senedi piyasalarındaki yenilenen zayıflığın, yatırımcıların artık artan faiz oranlarına daha az odaklandıklarını ve ekonomik büyümeyi yavaşlatma konusunda daha fazla endişe duyduklarını gösterebileceğini söylüyor. Bank of America, S&P’nin bu yıl yaklaşık 3200 puanın altına düşeceğini tahmin ediyor.

BofA Global Research Başkanı Candace Browning Pazar günü bir notta, “Bu, tipik tepeden dibe S&P 500 resesyon düşüşüyle ​​örtüşüyor” değerlendirmesini yapıyor. Banka, yatırımcılara bir riskten korunma aracı olarak geniş emtialar üzerinden enerji sektörü alımlarını artırmalarını tavsiye ediyor. Analistler, “ABD’nin düşük arzından, hizmet talebini hızlandıran ve savaştan yararlanan enerjide aşırı pozisyon almayı tercih ediyoruz,” diyor.

“Ana endekslerde en az %30’luk bir zirveden dibe düşüşe hazırız”

CrossBorder Capital’deki piyasa analistleri, Federal Rezerv sıkılaştırmasının piyasadan likiditeyi çekmeye devam etmesiyle S&P 500’ün 3.250’ye düşeceğini öngörüyor. Analistler, “Hem iç enflasyon hem de uluslararası jeopolitik nedenlerle doları kıtlaştırmayı hedefliyorlar ve her zaman olduğu gibi, bir şeyler kırılana kadar sıkılaştıracaklar” yorumunu yapıyorlar. Analistleri piyasa beklentisi ise şu yönde:

Eğer hisse senedi fiyatlarındaki düşüşü, düşen F/K katları ile bağlantılı olarak piyasadaki ilk ayak düşüşüne kadar düşünürsek, o zaman bu ikinci ayak düşüşü daha çok kazançlardaki bir çöküşten kaynaklanabilir. Ana endekslerde en az %30’luk bir zirveden dibe düşüşe hazır görünüyoruz.

“Altın zorlu rüzgarlarla karşılaşmasına rağmen işini iyi yapıyor”

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, mevcut ortamda, bazı piyasa analistleri altını önemli bir piyasa çeşitlendiricisi ve düşen hisse senedi piyasalarına karşı riskten korunma aracı olarak görmeye devam ediyor. Altın fiyatları S&P 500’den önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor. Geniş piyasa endeksi bu yıl %18 düştü; bu arada, 1.850 doların üzerinde işlem gören altın, %1’den fazla arttı.

Merk Investments Başkanı ve Baş Yatırım Sorumlusu Axel Merk, yakın zamanda yapılan bir röportajda, reel faiz oranları pozitife dönerken altının zorlu rüzgarlarla karşı karşıya kalmasına rağmen işini yapmaya devam ettiğini söylüyor. Yükselen enflasyon ve piyasa istikrarsızlığının altın fiyatlarını desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, Federal Rezerv’in bir aracı olduğunu ve bunun riskli varlıklar için iyi olmadığını belirtiyor.

“Fed’in agresif yaklaşımı altın için büyük bir barikat görevi görebilir”

Ancak, altın fiyatının yeni ivmesine rağmen, bazı analistler değerli metal işlemlerini hala geniş bir aralıkta görüyor. FXTM Kıdemli Araştırma Analisti Lukman Otunuga’ya göre, birkaç ana tema, kısa ve uzun vadeli görünümü dikte ederek altın fiyatlarını çekmeye ve itmeye devam ediyor. Analist, bunlar arasında durgunluk korkuları, enflasyon dalgalanmaları, Rusya-Ukrayna gelişmeleri, Çin’deki Covid-19 krizleri ve Fed’in artırım beklentilerinin yer aldığını belirtiyor. Lukman Otunuga, değerlendirmesinden sonra şu seciyelere işaret ediyor:

Altın yükseliyor gibi görünse de, Federal Rezerv’in daha yüksek faiz oranlarına yönelik agresif yaklaşımı, sıfır getirili sarı metal için büyük bir barikat görevi görebilir. Teknik olarak, 1.855 doların üzerindeki bir kırılma, 1.885 dolar ve 1.900 dolara doğru bir hareketi tetikleyebilir. 1.855 doların altında devam eden zayıflığın, kapıları 1.820 dolar ve 1.800 dolara açtığı görülüyor.